Potrebujete poradiť?
NavigáciaNAVIGÁCIA Telefón +421 2 6820 6080

Letné pneumatiky: systém núdzového dojazdu

Cítiť sa v aute bezpečne je pocit na nezaplatenie. Nejde ale iba o airbagy, ktoré vás ochránia pred nárazom, bezpečnostné pásy či systém ESP, ktorý zabráni šmyku. Dôležité sú taktiež kvalitné pneumatiky, ktoré vás počas jazdy nesklamú.

O tom, že letné pneumatiky by mali mať minimálnu hĺbku dezénu 1,6 mm, sme písali už niekoľkokrát. To je základná informácia, ktorú by mal ovládať každý vodič. No nie všetci vedia o takzvanom systéme núdzového dojazdu.

Letné pneumatiky: systém núdzového dojazdu

Situácia, ktorá sa môže stať každému šoférovi

Predstavte si, že šoférujete a zrazu je vaše auto ťažšie ovládateľné. Kolesá ťahá do jednej strany a vy zistíte, že o chvíľu budete jazdiť už iba na disku. Dostali ste defekt. Niekedy môžete dostať defekt a pneumatika bude strácať tlak pomaly, takže si to najprv ani nevšimnete. No každý defekt môže ohroziť vašu jazdu, preto by ste mali byť na takúto situáciu pripravení. Dá sa to s už spomínaným systémom núdzového dojazdu.

Ako to vlastne funguje?

U niektorých výrobcov si môžete kúpiť model pneumatiky so systémom núdzového dojazdu. Je to jeden z novších systémov stavby pneumatiky, ktorý pri defekte udrží auto bezpečne na vozovke. Celý „fígeľ” je v tom, že pneumatiky majú zosílené bočnice, čím sa pri defekte zabráni vyfučaniu pneumatiky. Aj keď pneumatika spľasne, nedrví sa medzi ráfikom kolesa a vozovkou. Ideálne je, ak v takomto prípade pokračujete jazdou maximálnou rýchlosťou 80 km/hod.

Výhody núdzového systému dojazdu

  • Nemusíte meniť koleso pri defekte, takže nie je nutné so sebou nosiť rezervnú pneumatiku.
  • Môžete pokračovať v jazde rýchlosťou 80 km/hod. (najlepšie ale je, keď ihneď navštívite servis, kde sa vám o poškodenú pneumatiku postarajú).
  • Pneumatika sa môže používať na bežný ráfik.

Letné pneumatiky: systém núdzového dojazduLetné pneumatiky: systém núdzového dojazdu

Nevýhody núdzového systému dojazdu

Mať takto vybavené pneumatiky je naozaj lákavá ponuka. Má to však jeden háčik. Tento systém môžete použiť iba vtedy, ak máte v aute namontovaný systém výstrahy pri poklese tlaku. Pokiaľ by ste ho nemali, nezistili by ste, že sa tlak v pneumatike znižuje, takže by sa mohla zničiť. Od 1. novembra 2014 musí mať podľa zákona každé auto snímač tlaku v pneumatikách.

Názov systému núdzového dojazdu nájdete na letných aj zimných pneumatikách pod odlišnými skratkami:
Continental a Barum – SSR (Self Supporting Runflate)
Dunlop – DSST (Self-Supporting Technology)
Michelin – ZP (Zero Pressure)
Pirelli – R/F (Run Flat)
Goodyear – ROF (RunOnFlat)
Bridgestone – RFT (Run Flat Technology)

AZ-pneu je vybavený letnými pneumatikami

Ak momentálne zháňate letné pneumatiky pre svoje auto, AZ-pneu vám ponúkne široký výber pneumatík od renomovaných výrobcov. Samozrejme, môžete si u nás zakúpiť aj pneumatiky so zosílenými bočnicami a vyhnete sa tak nepríjemným situáciám na ceste, ak by ste dostali defekt. Neváhajte a zvýšte bezpečnosť vašej jazdy už teraz.

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.

Nahoru