Potrebujete poradiť?
Telefón +421 2 6820 6080

Stoja protektory za ušetrené peniaze?

Opravované pneumatiky alebo protektory nemajú príliš dobrú povesť navzdory neustále sa vyvíjajúcim technológiám spracovania. Je však zaujímavé, že aj keď majú kvalitné protektory lepšie vlastnosti než lacné a nekvalitné nové pneumatiky, dajú aj tak vodiči väčšinou prednosť novým výrobkom.

Protektorované pneumatiky

I v prípade protektorov narazíte na výrobky rôznej kvality. Majte na pamäti, že je dobré vyberať od preverených výrobcov.

Pre koho sú vhodné protektory?

Všeobecne je možné povedať, že protektory sú vhodnejšie pre tých vodičov, ktorí do premávky vychádzajú skôr sporadicky a nemajú nadštandardné nároky na jazdné vlastnosti pneumatík. Nákup nových pneumatík sa v ich prípade nemusí vyplatiť. Maximálna životnosť aj tých najkvalitnejších pneumatík totiž nepresahuje 10 rokov, a to aj keď navonok stále vyzerajú zánovne a hĺbka dezénu je stále v norme.

Kúpa protektorov je rozumným variantom taktiež v prípade, keď ide o staršie vozidlo s neistou životnosťou, v prípade ktorého by sa investícia do novej súpravy pneumatík nevyplatila. Záruka na protektory je rovnaká ako pri nových pneumatikách, teda 2 roky.

Šetrenie na správnom mieste

Obstarávacie náklady protektorov môžu byť výhodnejšie až o 50 %, ale je potrebné vedieť, že týmto úspora financií končí. Vodiči, ktorí najazdia tisíce kilometrov ročne alebo sú milovníkmi rýchlej jazdy, si s protektormi dlhodobo neprilepšia. Ich životnosť je totiž znížená ich minulosťou a mierne zhoršené jazdné vlastnosti majú za následok aj vyššiu spotrebu. Tu je teda na mieste uvažovať o kúpe novej súpravy pneumatík.  

Protektory a ich najväčšia výhoda

I napriek nízkej cene protektorovaných pneumatík spočíva ich najväčší benefit v malom dopade na životné prostredie. Veľká časť pneumatiky sa procesom recyklácie využije na „nový“ produkt, odpadá problém s ekologickou likvidáciou ojazdeného kusu, znižuje sa spotreba energií a surovín na výrobu novej pneumatiky. Tento variant je teda výrazne ekologickejší.

Výhody protektorov Nevýhody protektorov
Úspora približne 50 % obstarávacích nákladov Rýchlejšie opotrebovanie = kratšia životnosť
Ekologickejšia výroba Riziko horších jazdných vlastností
Ideálne pre sviatočných vodičov Vyššia spotreba paliva
Nevhodné na rýchlu jazdu

A ako teda znie odpoveď na otázku: Stoja protektory za ušetrené peniaze?

Rovnako ako v prípade nových pneumatík, aj vo svete protektorov existujú kvalitatívne rozdiely. Majte na pamäti, že aj tie najlepšie vyzerajúce protektory vznikli vždy z ojazdených pneumatík, a preto je dobré vyberať od preverených výrobcov. V prípade takých sa investícia rozhodne vyplatí, ak vám nerobia problém všeobecné špecifiká protektorov uvedené vyššie. Príkladom špičky v odbore sú protektory Vraník, ktoré majú medzi motoristami dobrú povesť. Ide o prvotriednu kvalitu za veľmi priaznivú cenu.

Ak však patríte medzi tých, ktorí dávajú prednosť úplne novým pneumatikám a vzorka vášho obutia už prestáva mať potrebnú hĺbku, mrknite do našej kompletnej ponuky, kde pre vás máme viacero kúskov za výhodné ceny.

 

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.

Nahoru