Potrebujete poradiť?
NavigáciaNAVIGÁCIA Telefón +421 2 6820 6080

DOT pneumatiky: Ako veľmi dôležitý je dátum výroby pneumatiky?

Dokážete medzi všetkými tými číslami a symbolmi na pneumatike nájsť DOT? A viete, čo presne znamená a ako ho prečítať? Myslíte si, že dátum výroby pneumatiky je pri kúpe zásadný, alebo sú dôležitejšie iné vlastnosti? A kedy skutočne začína byť pneumatika stará a zrelá na výmenu? Ak nepoznáte presnú odpoveď, alebo vás zaujíma, čo si o tom všetkom myslia odborníci, prečítajte si náš článok.

Pneumatika s DOT číslom

DOT je štvormiestne číslo, podľa ktorého určíme na týždeň presne, kedy pneumatika zišla z výrobnej linky.

Čo nám DOT prezrádza a kde ho nájdeme?

Hľadali by ste číslo DOT na bočnici pneumatiky? Potom by ste hľadali správne! A ako ho medzi ostatnými kódmi a symbolmi poznáte? Je to štvormiestne číslo, ktoré nás informuje o dátume výroby pneumatiky. Prvé dve čísla označujú týždeň, druhé dve rok výroby. Ak teda vidíme na pneumatike napr. číslo 4020, vieme, že bola vyrobená v 40. týždni roku 2020. 

Pneumatika v skutočnosti starne až po namontovaní na vozidlo

Pri výbere pneumatík sa veľa vodičov díva práve na údaje v DOT a vyžaduje od predajcu, aby bola pneumatika vyrobená v aktuálnom roku. Sú to však zbytočné obavy. Vyšší vek pneumatiky rozhodne neznamená tovar horšej kvality, a ak kúpite od overeného predajcu dva roky staré pneumatiky, budú mať rovnako dobré jazdné vlastnosti ako pneumatiky vyrobené pred niekoľkými týždňami. Pri správnom uskladnení pneumatík totiž pneumatika nestarne a u serióznych predajcov si môžete byť istí, že majú pneumatiky uskladnené na profesionálnej úrovni, inak by boli sami proti sebe.

Keď sa teda obzeráte po nových pneumatikách, nehľaďte na DOT, ale zaujímajte sa skôr o iné vlastnosti a parametre, ako je počet kilometrov, ktoré môže pneumatika najazdiť, stabilita, ovládateľnosť, hlučnosť, hĺbka dezénu a pod. A ak chcete naozajstných šampiónov, sú tu pre vás testy pneumatík pod taktovkou prestížnych automobilových klubov, v ktorých prehľadne uvidíte, aké výsledky dosiahla konkrétna pneumatika v jednotlivých disciplínach.

Kedy sú pneumatiky naozaj staré?

DOT teda nehrá takmer žiadnu rolu v kvalite pneumatík. Ak je pneumatika uskladnená v suchu, v chlade, mimo dosahu svetla, mimo dosahu chemických látok a zdrojov ozónu, starne veľmi pomaly. Odborníci sa zhodujú na tom, že v prípade kvalitného profesionálneho uskladnenia môžu byť automobilové pneumatiky predávané ako nové do 5 rokov od výroby bez toho, aby ste museli mať obavy o ich kvalitu. 

Rozdiel vo vlastnostiach nových a 5 rokov starých pneumatík je naozaj taký zanedbateľný, že ho nepoznajú ani profesionálni testovací jazdci. Zmesi, z ktorých sú súčasné dezény vyrábané, totiž obsahujú činidlá, ktoré sa postupne uvoľňujú a chránia tak pneumatiky pred stratou kvality.

A kedy sú teda pneumatiky skutočne staré? Hranica životnosti pneumatík je 10 rokov. V tomto veku už strácajú svoje jazdné vlastnosti a mali by ste ich vymeniť za nové kvalitné pneumatiky, a to bez ohľadu na stav dezénu.

Pre koho je teda číslo DOT dôležité?

Prečo teda údaj DOT na pneumatike vôbec figuruje? Nie preto, aby mal kupujúci istotu, že dostáva „čerstvý tovar“. Pneumatiky nie sú potraviny, aby na nich musel byť uvedený dátum spotreby. Číslo DOT je užitočné predovšetkým pre výrobcov. Ľahko z neho zistia, aké zmesi boli použité na výrobu pneumatiky a ktorí pracovníci sa na výrobe podieľali.

Ako na to, aby pneumatiky vydržali čo najdlhšie? 

A ako teda pneumatikám čo najviac predĺžiť život? Najspoľahlivejším receptom je správna starostlivosť o pneumatiky, plynulá jazda s minimom razantného brzdenia a optimálna údržba. Najdôležitejší je hlavne správny tlak v pneumatikách. Ukazuje sa, že až 80 % vodičov nemá správne nahustené pneumatiky, čo má potom vplyv na ich rýchlejšie opotrebovanie.

Majú vaše pneumatiky napriek všetkej starostlivosti a údržbe už najlepšie roky za sebou? Potom neriskujte a vyberte si nové a kvalitné pneumatiky, na ktoré sa budete môcť spoľahnúť a ktoré skrátia vašu brzdnú dráhu na minimum.

 

Vybrať kvalitné pneumatiky

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.

Nahoru