Potrebujete poradiť?
NavigáciaNAVIGÁCIA Telefón +421 2 6820 6080

Barum – české pneumatiky, ktoré pozná celý svet

Barum, to je značka, o ktorej už niekedy počul asi každý. Je však známa aj ďaleko za hranicami Českej republiky. Je to podnik s viac ako 80-ročnou históriou, ktorého súčasné sídlo je v Otrokoviciach neďaleko Zlína, a ktorý je spojený s významným českým menom – Tomáš Baťa.

Auto idúce po ceste

Pneumatiky Barum sú obľúbené nielen v Českej republike a na Slovensku, ale aj v iných zahraničných krajinách.

Začiatky značky

V 20. rokoch 20. storočia prebiehal veľký rozvoj automobilového priemyslu. Do Československa sa ale dovážali iba drahé zahraničné pneumatiky. Vedenie Baťových závodov si veľmi dobre uvedomovalo obrovský potenciál na výrobu a predaj kvalitných a pritom lacných pneumatík.

V roku 1931 sa v Zlíne začali vyrábať najskôr iba plášte na bicykle, o rok neskôr bola spustená výroba pneumatík aj pre osobné a nákladné automobily. Záujem o kvalitné pneumatiky rástol, čo spôsobilo za niekoľko ďalších rokov pokles ceny. Vrchol výroba dosiahla tesne pred druhou svetovou vojnou, keď bolo za rok vyprodukovaných viac ako 250 000 kusov pneumatík. Oproti tomu v roku 1945, i kvôli nedostatku surovín, výroba klesla iba na 28 000 kusov.

Portrét Tomáše Bati

Zásluhou Tomáša Baťu sa v roku 1932 začali v Zlíne vyrábať prvé pneumatiky pre osobné automobily.

Po vojne bola továreň zoštátnená a spojením 3 firiem, ktoré zabezpečovali distribúciu a predaj pneumatík na našom trhu, vznikla v roku 1947 značka BARUM. Názov bol vytvorený zo začiatočných písmen firiem Baťa, Rubena a Mitas (pôvodne pražská pobočka francúzskeho Michelinu). Po ďalších 40 rokov boli pod touto značkou predávané všetky gumárenské výrobky v Československu.

Nové nadýchnutie

V roku 1972 bola slávnostne spustená prevádzka v novom závode v Otrokoviciach, v jednej z najmodernejších a najväčších tovární v strednej Európe. Pneumatiky Barum sa vyvážali do celého sveta – do Sovietskeho zväzu, Indie, USA, Japonska, Austrálie… Československé automobilové podniky ich využívali pre svoje novovyrobené vozidlá.

Okolo roku 1990 sa firma hlavne kvôli zaisteniu konkurencieschopnosti rozhodla spojiť sily s jedným zo šiestich vtedajších pneumatikárskych gigantov. Voľba padla na koncern Continental, s ktorým začala spolupráca v roku 1992.

Barum: dlhá životnosť, vynikajúci výkon a nízky valivý odpor

Spoločnosť Continental Barum je doteraz veľmi úspešným výrobcom mnohých kvalitných modelov pneumatík, medzi ktorými môžeme vyzdvihnúť najnovší model zimnej úžitkovej pneumatiky Barum SnoVanis3, ktorý je novinkou tejto sezóny. Získajú si vás vynikajúcim výkonom v kombinácii s vysokým počtom najazdených kilometrov, ale aj nízkym valivým odporom a spotrebou paliva, úsporou nákladov a kratšou brzdnou dráhou na snehu. Vďaka špeciálnym vlastnostiam pneumatík Barum bude vaša jazda v zákrutách bezpečnejšia. Budete si však istejší aj pri jazde na mokrom povrchu, pretože tieto pneumatiky majú vynikajúcu priľnavosť v zimných podmienkach. Svoje vozidlo tak budete mať stále pod kontrolou. 

Pneumatika Barum SnoVanis3

Novinkou zimnej sezóny je úžitková pneumatika Barum SnoVanis3.

Tým však ponuka kvalitných pneumatík nekončí. Na zasnežených cestách veľmi dobre reaguje aj pneumatika Barum Polaris 5. Obľúbené sú tiež celoročné pneumatiky Quartaris 5, zimné úžitkové pneumatiky Snovanis 2 alebo letné pneumatiky Barum Brillantis 2 či Barum Bravuris 5HM, ktoré majú mimoriadne vysoký kilometrový výkon.

 

Kúpiť pneumatiky Barum

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com, AZ pneu, Commons.wikimedia.org

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.

Nahoru