Potrebujete poradiť?
NavigáciaNAVIGÁCIA Telefón +421 2 6820 6080

Barum – české pneumatiky, ktoré pozná celý svet

Barum, to je značka, o ktorej už niekedy počul asi každý, a je známa aj ďaleko za hranicami našej malej republiky. Je to podnik s viac ako 80-ročnou históriou, ktorého súčasné sídlo je v Otrokoviciach neďaleko Zlína, a ktorý je spojený s významným českým menom – Tomáš Baťa.

Začiatky značky

V 20. rokoch 20. storočia prebiehal veľký rozvoj automobilového priemyslu. Do Československa se ale dovážali iba drahé zahraničné pneumatiky. Vedenie Baťových závodov si veľmi dobre uvedomovalo obrovský potenciál na výrobu a predaj kvalitných a pritom lacných pneumatík.

V roku 1931 sa v Zlíne začali vyrábať najskôr iba plášte na bicykle, o rok neskôr bola spustená výroba pneumatík aj pre osobné a nákladné automobily. Záujem o kvalitné pneumatiky rástol, čo spôsobilo v niekoľkých ďalších rokoch pokles ceny. Vrchol výroba dosiahla tesne pred druhou svetovou vojnou, kedy bolo za rok vyprodukovaných viac ako 250 000 kusov pneumatík. Oproti tomu v roku 1945, i kvôli nedostatku surovín, výroba klesla iba na 28 000 kusov.

 

Portrét Tomáše Bati

Zásluhou Tomáša Baťu sa v roku 1932 začali v Zlíne vyrábať prvé pneumatiky pre osobné automobily.

 

Po vojne bola továreň zoštátnená a spojením 3 firiem, ktoré zabezpečovali distribúciu a predaj pneumatík na našom trhu, vznikla v roku 1947 značka BARUM. Názov bol vytvorený zo začiatočných písmen firiem Baťa, Rubena a Mitas (pôvodne pražská pobočka francúzskeho Michelinu). Po ďalších 40 rokov boli pod touto značkou predávané všetky gumárenské výrobky v Československu.

Nové nadýchnutie

V roku 1972 bola slávnostne spustená prevádzka v novom závode v Otrokoviciach, v jednej z najmodernejších a najväčších tovární v strednej Európe. Pneumatiky Barum sa vyvážali do celého sveta – do Sovietskeho zväzu, Indie, USA, Japonska, Austrálie… Československé automobilové podniky ich využívali pre svoje novovyrobené vozidlá.

Okolo roku 1990 sa firma hlavne kvôli zaisteniu konkurencieschopnosti rozhodla spojiť sily s jedným zo šiestich vtedajších pneumatikárskych gigantov. Voľba padla na koncern Continental, s ktorým začala spolupráca v roku 1992.

Dodnes je spoločnosť Continental Barum veľmi úspešným producentom mnohých kvalitných modelov pneumatík, z ktorých môžeme vyzdvihnúť zatiaľ posledný model zimej pneumatiky Barum Polaris 5, celoročnej pneumatiky Quartaris 5, zimnej úžitkovej pneumatiky Snovanis 2 alebo letnej varianty Barum Brillantis 2 či Barum Bravuris 5HM, ktoré sa medzi motoristami tešia stále veľkej obľube.

 

Zdroj foto: Commons.wikimedia.org

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.

Nahoru