Potrebujete poradiť?
NavigáciaNAVIGÁCIA Telefón +421 2 6820 6080

Čo znamenajú čísla na diskoch

Skoro každý šofér chce mať svoje auto tip-top a dbá o jeho vonkajšiu údržbu. Jedným z množstva spôsobov, ako autu dodať šmrnc, je výmena menších diskov za väčšie. Jednoducho také, ktoré urobia auto masívnejšie a pútajú pozornosť. Pred ich kúpou ale o nich musíte vedieť niekoľko informácií.
Čo znamenajú čísla na diskoch
Na každom disku sa nachádzajú čísla, ktoré nám povedia o diskoch niečo viac. Nie každý ich ale vie rozlíšiť. Poďme sa teda pozrieť, čo tieto čísla znamenajú a kde sa presne nachádzajú. Zvonku musí disk vyzerať perfektne, preto sa číselné informácie nachádzajú na vnútornej strane ráfika.

Veľa čísiel, veľa dôležitých informácií

Ako príklad si uvedieme tieto číselné informácie: 8,5Jx17 5×120 ET 15

Prvé číslo 8,5 udáva šírku disku v palcoch (1 palec = 2,54 cm). Číslo 17 je priemer v palcoch. Znak x medzi týmito dvoma číslami označuje tvar profilu ráfiku. Niekedy sa za prvýcm číslom, v tomto prípade za 8,5, objavuje aj písmeno J. Písmeno J označuje typ pätky (má ho väčšina hlinkových diskov). Môžeme sa stretnúť s písmeno B, H alebo inými.

Na diskoch sa nachádza niekoľko skrutiek. V našom uvedenom modeli čísiel nám prezrádza ich počet číslo 5. Číslo 120 zase určuje rozostup skrutiek v milimetroch. Takže máme na disku päť skrutiek ležiacich na kružnici s priemerom 120 mm.

Čo znamenajú čísla na diskochSkratka ET má náročnejšiu definíciu, ktorá definuje vzdialenosť medzi myslenou rovinou prechádzajúcou stredom hliníkového disku a rovinou dosadacej plochy disku. Je to vlastne zális disku, teda podľa tohto údaju vieme, ako hlboko bude koleso schované v blatníku. Uvádza sa v milimetroch. Takže v tomto prípade je zális disku 15 mm. Čím nižšie číslo, tým je pneumatika viac vysunutá von.

Veľké disky pútajú zrak vodičov, ale aj policajtov

Rozmer pneumatík je pri ich výbere naozaj dôležitý. Každé auto má v technickom preukaze uvedené rozmery pneumatík, ktoré sa môžu na daný typ vozidla použiť. Pokiaľ chceme na auto nasadiť väčšie disky, musíme na ne dať pneumatiku s nižším profilom. S takýmito vecami ale buďte naozaj opatrní, aby ste neovplyvnili jazdné schopnosti auta alebo aby ste nedostali pokutu.

V AZ-pneu nájdete pneumatiky a disky, ktoré hľadáte

Ak hľadáte pre svoje auto nové disky a pneumatiky, máme pre vás riešenie. Pozrite si ponuku diskov a pneumatík v e-shope AZ-pneu a vyberte si pneumatiky, ktoré vyrazia dych všetkým šoférom naokolo. Ak by ste s výberom potrebovali poradiť, nás tím AZ-pneu je vám k dispozícii.

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.

Nahoru