Potrebujete poradiť?
NavigáciaNAVIGÁCIA Telefón +421 2 6820 6080

Hliníkové, alebo plechové disky? Vieme, ktoré víťazia v najdôležitejších disciplínach!

Disky na auto sa dajú vyberať jednoducho podľa vzhľadu a ceny. Ak chcete ale zároveň zohľadniť aj ich vlastnosti v rôznych podmienkach, oplatí sa vedieť, čím sa hliníkové disky odlišujú od plechových, a ktorý materiál splní vaše očakávania. V každom prípade si však dajte pozor na nehomologizované disky, preto odporúčame vyberať u predajcov s osvedčením. A čo pri výbere diskov zvážiť? Dozviete sa v našom článku.

 

Hliníkové, nebo plechové disky?

Hliníkové disky sú výrazne estetickejšie a lepšie sa udržiavajú, ale plechové sú zase lacnejšie a odolnejšie.

Odolnosť diskov

Lepšiu odolnosť proti mechanickému poškodeniu vykazujú plechové disky, ktoré sa oproti hliníkovým nedajú tak ľahko poškodiť napr. pri náraze na obrubník. V jesennom a zimnom období oceníte odolnosť hliníka proti korózii. Horšie je to však s odolnosťou proti posypovej soli, ktorá spôsobuje rýchlejšie znehodnotenie povrchu. Čiastočne sa to dá eliminovať použitím špeciálnych ochranných prípravkov určených na tento materiál. Ak však dôjde k väčšiemu poškodeniu diskov, môžu začať galvanicky korodovať a veľmi rýchlo strácajú svoju, nielen estetickú, hodnotu.

Jazdné vlastnosti

Hliníkové disky sú ľahšie, čo mierne znižuje spotrebu a opotrebovanie závesných súčiastok. Horšie sú na tom však na snehu, keď zhoršujú ovládateľnosť vozidla. Ak chcete v zimnom období predísť komplikáciám, je treba vyberať k tomuto materiálu naozaj kvalitné zimné pneumatiky. Plechové disky na snehu nemenia jazdné vlastnosti. Vzhľadom na ich vyššiu hmotnosť je rozjazd pomalší ako s hliníkovými diskami.

Finančná stránka

Ak sa pri výbere diskov riadite ich cenou, sú pre vás jasnou voľbou plechové disky, na ktorých oproti hliníku výrazne ušetríte. Záleží tiež na tom, akú pozornosť venujete ich údržbe, ktorá ovplyvňuje trvanlivosť obidvoch materiálov. Neudržiavané plechové disky môžu byť dlhodobo finančne porovnateľné s udržiavanými hliníkovými, a to kvôli skrátenej životnosti.

Certifikát Az pneu autorizovaný predajca kolies

Az pneu je autorizovaným predajcom oceľových, hybridných i liatych kolies na slovenskom trhu. V jeho ponuke nájdete len kvalitné homologizované disky.

Údržba diskov

Na údržbu sú jednoduchšie hliníkové disky, ktoré nezachytávajú toľko nečistôt ako plechové disky. A ako už bolo spomenuté, nehrozí na nich korózia vplyvom poveternostných podmienok. Aby mali plechové disky dlhšiu životnosť, treba ich pravidelne ošetrovať antikoróznym náterom a v prípade, že k zhrdzaveniu dôjde, disky prebrúsiť a prelakovať. Pri akejkoľvek úprave povrchu dbajte na to, aby prípravok nezostal na povrchu kolesa a nespôsobil tak nezvratné škody na pneumatike.

Estetické hľadisko

V dizajne majú jednoznačne navrch hliníkové disky pred plechovými, vynikajú totiž variabilitou. Môžete ich zladiť s farbou vozidla, alebo vybrať iný zaujímavý dizajn. Plechové disky síce z hľadiska estetiky pokrivkávajú, ale dajú sa doplniť o plastové puklice rôznych odtieňov, ktoré môžu imitovať vzhľad „krajších“ hliníkových diskov.

Hliníkové disky Plechové disky
Odolnejší materiál +
Vyššia odolnosť proti korózii     +
Lepšie jazdné vlastnosti v zime +
Nižšia cena +
Estetickejší dizajn +
Jednoduchšia údržba +

Niečo medzi? Hybridné kolesá!

Chcete svoje vozidlo vyfešákovať, ale zároveň nesiahnuť príliš hlboko do kapsy? Hybridné kolesá sú splneným snom vodičov, ktorí vsádzajú na výhody plechových kolies, ale láka ich i elegancia hliníkových diskov. Inovativne hybridné kolesá sa tešia stále väčšej obľube a nie je sa čo diviť. Sú kvalitné, majú štýlový design, odolný antracitový lak a širokú škálu využitia. Sú homologizované pre celú radu zavedených značiek automobilov, mimo iné i pre najnovšie modely, ako je Škoda Karoq a Scala, Dacia Duster, Seat Tarraca, Volkswagen T-Cross a mnoho ďalších.

S hybridnými diskami už sa vám nestane, že cestou stratíte puklicu na kolese. Jedná sa o univerzálnu a cenovo výhodnú alternatívu k hliníkovým diskom. Pomer cena/výkon hovorí v ich prospech.

Automobil s hybridnými kolesami

Hybridné kolesá sú univerzálnou a lacnou alternatívou k liatinovým diskom. Majú odolný antracitový lak a širokú škálu využitia.

Aké disky si teda vybrať?

Hliníkové kolesá sú výrazne dizajnovejšie, drahšie a riziko ich poškodenia je v zimnom období v podstate porovnateľné s plechovými. A čo sa týka plechových diskov, vzhľadom na ich lepšie jazdné vlastnosti na snehu sú v nepriaznivých poveternostných podmienkach bezpečnejšie a vyjdú vás lacnejšie. Rátajte však s náročnejšou údržbou. Aby ste využili všetky výhody hliníkových aj plechových diskov, odporúčame vám striedať materiály vždy s príchodom sezóny.

 

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.

Nahoru