Potrebujete poradiť?
NavigáciaNAVIGÁCIA Telefón +421 2 6820 6080

Pozor! Niektoré limity na prevážanie tovaru stále platia aj pre Schengen!

Ak sa chystáte autom na dovolenku, určite oceníte voľný pohyb a zrušenie hraníc v schengenskom priestore. Schengen však nie je Európska únia a nie všetky krajiny EÚ sú súčasťou schengenského priestoru. Ak máte namierené do krajiny EÚ, ktorá nie je súčasťou Schengenu, čiže ak chcete navštíviť Chorvátsko, Bulharsko, Rumunsko alebo Cyprus, môže vás čakať nielen dlhý rad na hraniciach, ale aj kontrola prevážaného tovaru.

limity pro převoz zboží

Na prevoz alkoholu, cigariet a veľa ďalšieho tovaru cez hranice sa vzťahujú obmedzenia ich množstva.

Jazda autom na dovolenku do krajín Európskej únie, a to aj mimo hraníc Schengenu, neznamená pre vás nutnosť študovať obsiahle a zložité nariadenia. Ako spotrebiteľ môžete bez dodatočných poplatkov prevážať cez hranice tovar bez obmedzenia jeho množstva, s výnimkou toho, ktorý podlieha spotrebnej dani. Medzi takýto tovar patrí alkohol, tabakové výrobky a pohonné hmoty, ktorých množstvo je limitované len na osobnú spotrebu.

Tovar Všeobecné limity EÚ
cigarety 800 ks
cigary 200 ks
krátke cigary 400 ks
tabak 1 000 g
pivo 110 l
víno 90 l
sekt 60 l
liehoviny 10 l
pohonné hmoty 10 l v homologovanom kanistri (okrem paliva v nádrži)

Pozor! Tabuľka obsahuje všeobecné limity stanovené Európskou úniou a hodnoty sa môžu v prípade jednotlivých štátov líšiť. Vždy je dobré, pred cestou sa informovať o nariadeniach platných v konkrétnej krajine. V prípade prevozu peňazí prevyšujúcich sumu 10 000 eur je potrebné si tiež zistiť, či nie je nutné nahlásiť tieto finančné prostriedky v cieľovej krajine. To platí aj v prípade, že prevážate ako bankovky, tak cenné papiere, drahé kovy, peňažné poukážky, cestovné šeky a pod.

Prečítajte si tiež, ako pripraviť auto na dovolenku.

Každá krajina má ešte vlastné pravidlá

Limity na množstvo vyššie uvedeného tovaru sú dané predpismi EÚ, ale niektoré krajiny môžu byť v prípade týchto produktov benevolentnejšie. Rovnako tak má každý štát svoje dovozné a vývozné predpisy, ktoré sa môžu týkať aj iného tovaru, než je alkohol, tabak a pohonné hmoty. Napríklad v Bulharsku a v Grécku platí zákaz vývozu starožitností, z Chorvátska nemožno vyvážať predmety nájdené v mori, ktoré môžu mať historickú hodnotu, Belgicko nedovoľuje prevoz niektorých druhov zvierat a rastlín…

Podrobné informácie o obmedzeniach množstva prevážaného určitého tovaru nielen do a zo zemí EÚ nájdete na webe Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Chystáte sa autom na dovolenku? Dajte si pozor na preťaženie vozidla. Vždy sa vydávajte na dlhú cestu len s homologovanými letnými pneumatikami. 

Zdroj obrázka: Depositphotos.com

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.

Nahoru