Potrebujete poradiť?
NavigáciaNAVIGÁCIA Telefón +421 2 6820 6080

Viete, ako má vyzerať kúpna zmluva na auto?

Kúpna zmluva na auto jasne vymedzuje práva a povinnosti predávajúceho a kupujúceho podľa § 588 Občianskeho zákonníka, prípadne § 409 Obchodného zákonníka. Podpisom zmluvy si zaistíte bezproblémový prevod ojazdeného automobilu aj nárok na prípadnú reklamáciu, ak sa objavia predávajúcim zámerne zamlčané nedostatky na vozidle. Nespoliehajte sa na ústne dohody ani medzi známymi!

Ako má vyzerať kúpna zmluva na auto

Pri kúpe ojazdeného vozidla venujte pozornosť kúpnej zmluve. Aby ste sa aj v budúcnosti vyhli nepríjemným prekvapeniam, mala by obsahovať základné náležitosti. Na ústne dohody sa nespoliehajte!

Základné náležitosti kúpnej zmluvy na auto

►  Označenie zmluvných strán – predávajúceho a kupujúceho, príp. splnomocnenej osoby 

►  Dátum uzavretia kúpnej zmluvy na auto

► Technické údaje o vozidle: značka, model, farba, registračná značka, VIN, rok výroby, číslo technického preukazu, počet najazdených kilometrov, dátum poslednej technickej kontroly

►  Zoznam dokumentov k vozidlu a počet odovzdaných kľúčov

►  Cena predávaného vozidla, lehota na zaplatenie a pokyny na platbu

►  Čestné prehlásenie predávajúceho, že je predmetné vozidlo jeho majetkom a nie sú s ním spojené žiadne záväzky

►  Aktuálny stav vozidla vrátane jeho histórie, chýb, tuningu, vybavenia a protokolu o odovzdaní

►  Informácie o termíne a priebehu prepisu vozidla

►  …a samozrejme nevyhnutné podpisy zmluvných strán

Odstúpenie od kúpnej zmluvy na auto

Ak boli kupujúcim počas nasledujúcich 6 mesiacov zistené predávajúcim zamlčané nedostatky na vozidle, ktoré majú vplyv na bezpečnosť používania, a ak nedostatky predávajúci neopraví do 30 dní, má kupujúci právo odstúpiť od kúpnej zmluvy na auto

To sa však netýka nedostatkov, ktoré vznikli až po prevode vozidla na nového vlastníka. Ako dôkaz môže slúžiť fotodokumentácia častí vozidla urobená pri predaji. 

Nepríjemným prekvapeniam možno predísť tak, že si kupujúci pozve ku kúpe automechanika, ktorý na vozidle bezpečne pozná aj skryté nedostatky. 

Čo treba zariadiť bezprostredne po uzavretí kúpnej zmluvy na auto?

►  Od podpisu kúpnej zmluvy na ojazdené auto má kupujúci 10 pracovných dní na podanie žiadosti o prevod vlastníctva vozidla na príslušnom Dopravnom inšpektoráte

►  Ešte pred registráciou je však potrebné uzavrieť zákonné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou vozidla, čiže povinné ručenie. Poistenie je možné uzavrieť online alebo na pobočke poisťovne, ktorá vám vystaví tzv. zelenú kartu.

►  Po prepise vozidla by mala nasledovať návšteva autoservisu a podrobná prehliadka vozidla, pokiaľ nebola súčasťou procesu predaja. Okrem prípadnej výmeny oleja a ďalších prevádzkových kvapalín, filtrov atď. môže špecialista zistiť aj ďalšie problémy, ktoré je potrebné odstrániť, aby bola zaistená bezpečnosť prevádzky vozidla.

Ak patríte k tým, ktorí sa chystajú predať svoje vozidlo, iste oceníte pár tipov, ako zvýšiť hodnotu ojazdeného vozidla. Prečítajte si náš článok, v ktorom nájdete všetko podstatné zhrnuté do 10 bodov.

 

10 tipov, ako zvýšiť hodnotu ojazdeného auta

 

Zdroj fotografie: Depositphotos

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.

Nahoru