Potrebujete poradiť?
NavigáciaNAVIGÁCIA Telefón +421 2 6820 6080

Oceľové snehové reťaze Pewag

Dnes už každý vodič cestujúci v zime vie, že medzi základnou výbavou v jeho vozidle nesmú chýbať snehové reťaze. Slúžia predovšetkým na bezpečnú jazdu po zasnežených vozovkách, obzvlášť v horských oblastiach. Po nasadení Pewag – spoločnosť vyrábajúca oceľové snehové reťaze na pneumatiku vozidlo nekĺže a lepšie drží na ľade a snehu. Ak usúdite, že vám nevyhovujú textilné snehové reťaze Autosock, pořiďte si ocelové řetězy Pewag. zabezpečte si oceľové reťaze Pewag. Oproti textilným reťaziam dlhšie vydržia aj pri jazde po zasneženom asfalte. Ich montáž je dnes už veľmi jednoduchá a zvládne ju doslova každý. Potrebné je uvepewag_logoedomiť si, že snehové reťaze niesu náhradou zimných pneumatík. Pokiaľ sú snehové reťaze obuté iba na poháňanej náprave a na ostatných kolesách sú letné pneumatiky, môže vozidlo pri brzdení a v zákrutách vybočovať.

 

Ako správne vyberať oceľové snehové reťaze

Pre ich správny výber je dôležité najprv zistiť rozmer pneumatík, na ktorých budú snehové reťaze nasadzované. Dobré je taktiež overiť, či daný typ reťazí podporuje aj daná značka automobilu. Pri niektorých vozidlách sa totiž vybraný reťaz nemusí zmestiť do úzkych podbehov vozidla. Taktiež sa musí dávať pozor pri protektorovaných pneumatikách, kde nieje zaručená schopnosť prispôsobenia sa reťazi k pneumatike. Rolu hraje taktiež komfort montáže na pneumatiku. Drahšie typy snehových reťazí môžeme nasadiť na koleso a o nič sa nestarať, pretože špeciálne mechanizmy reťazí sa jazdou samy vycentrujú a dotiahnu, zatiaľ čo pri bežných dostupných prevedeniach je nutné s autom po niekoľkých metroch zastaviť a nasadený reťaz ručne dotiahnuť a skontrolovať.

Montáž oceľových snehových reťazí

pewag_ilustracniDôležité je, aby snehová reťaz dobre sedela na pneumatike a nepresahovala do priestoru ráfika. Pri hliníkových diskoch môže totiž dôjsť k nechcenému poškrabaniu. Majitelia plastových puklíc sa tým nemusia zaťažovať. Vo väčšine prípadov montáže sa cez koleso preťahuje oceľové lanko alebo pružinový oceľový strmeň. Taktiež v niektorých prípadoch je potrebné koleso po montáži pootočiť o štvrť otáčky, aby bolo možné reťaz napnúť. Dbajte na pokyny v montážnom návode, ktorý je dodávaný v balení s reťazami.

  • Prvú montáž vyskúšajte na vozidle v kľude doma, v garáži alebo na parkovisku
  • Reťaze montujte včas! Montáž a automobil, ktorý už uviazol v snehu, je spravidla veľmi namáhavá
  • Odporúča sa použitie rukavíc, prípadne označiť úsek za automobilom výstražným trojuholníkom
  • Montujte ich vždy na hnaciu nápravu!
  • Pokiaľ nemáte samonapínacie reťaze, dotiahnite ich vždy po prvých cca 50 metroch jazdy
  • S reťazami jazdite rýchlosťou do 50 km/h
  • Reťaze používajte aj vtedy, keď je vozovka zdanlivo zjazdná, napr. so zjazdeným snehom alebo pri slabej námraze. Vtedy s istotou zabrzdíte včas, alebo prejdete zatáčkou

Behom jazdy sledujte, či nedochádza k zmene zvuku, ktorý vydávajú kolesá pri jazde. Reťaze nesmú ani odierať pneumatiku a ani narážať o časti vozidla. Videonávody ako správne reťaze nasadiť nájdete dole na tejto stránke.

Ako dosiahnuť vysokú životnosť oceľových snehových reťazí

Pokúste sa zvýšiť životnosť vašich snehových reťazí následujúcimi spôsobmi:

  • Obracanie reťazí – pokiaľ už došlo k viditeľnému opotrebeniu článku reťaze (cca o 60%), otočte ich. Reťaze môžete taktiež prehadzovať z ľavej nápravy na pravú a opačne. Niektoré typy reťazí môžete taktiež obrátiť “naruby” a naďalej opotrebovať články ešte o 40% ich prierezu z druhej strany.
  • Údržbou reťazí – vyzuté použité snehové reťaze hodené do kúta garáže vám budúcu zimu môže spôsobiť nemalé prekvapenie v podobe hrdzavej hromady železa. Preto vždy po použití oceľové reťaze opláchnite vodou, nechajte vysušiť a uschovajte späť do púzdra.

 

Oceľové snehové reťaze v ponuke AZ pneu

snehoveretezy_smx
Pewag typ SMX – reťaze s jednoduchou montážou a automatickým dotiahnutím počas jazdy. Určené pre vozidlá s minimálnym voľným priestorom v podbehoch.
snehoveretezy_snox
Pewag typ SNOX – revolučné reťaze, ktoré sa na pneumatiku navliekajú, čo umožňuje veľmi jednoduchú montáž aj demontáž. V červenej krabičke (snox box) je ukrytá technológia, ktorá zaručuje automatické napínanie reťaze počas jazdy a zaisťuje uzamykanie vratnej pružiny. Pri zastavení sa systém opäť automaticky odomkne a reťaz je možné opäť jednoducho demontovať.
snehoveretezy_suv
Pewag typ SUV – plnohodnotné športové reťaze pre automobily SUV a MPV s automatickým dotiahnutím počas jazdy.
snehoveretezy_xmb
Pewag typ XMB – reťaze pre pokojnú jazdu s jednoduchou montážou. Použitie aj na vozidlách s min. volným priestorom medzi kolesom a podbehom.
snehoveretezy_xmr
Pewag typ XMR – spoľahlivé snehové reťaze, s montážou bez nutnosti pohybu vozidla. Reťaze pre bežné použitie.
snehoveretezy_xmr_v_4x4
Pewag typ XMR V 4×4 – spoľahlivé zosilené snehové reťaze s montážou bez nutnosti pohybu vozidla. Vhodné pre off-road a ľahké úžitkové automobily.
pewag_snox
Nahoru