Potrebujete poradiť?
NavigáciaNAVIGÁCIA Telefón +421 2 6820 6080

Celoročné

ADAC (DE) 2020

Šírka
235
Profil
55
Priemer
17

Celoročné pneumatiky šetrí peniaze, čas a priestor - pretože ich výmena a skladovanie už nie sú potrebné. Ale čo robia tieto pneumatiky do každého počasia? ADAC testoval sedem súčasných modelov v rozmere 235/55 R17.
V teste bolo sedem modelov o rozmere 235/55 R17, ktoré sa hodia pre mnoho SUV a dodávok strednej triedy. Pneumatiky do každého počasia museli merať svoje jazdné a bezpečnostné vlastnosti proti hodnotám špecialistov. Výsledok: žiadny zo siedmich produktov so svojím výkonom v letných aj zimných podmienkach nepribližuje.
Len pred niekoľkými rokmi bola vec jasná: v lete boli použité letné pneumatiky a v zime zimnej špecialisti. Teraz však stále viac výrobcov ponúka produkty po celý rok a ich podiel na trhu je v súčasnosti okolo 20 percent. Môžete sa ušetriť výmenou pneumatík v zime: Aktuálna celoročné pneumatiky so symbolom Alpine (snehová vločka v trojcípej hore) spĺňajú zákonné, situačné požiadavky na zimné pneumatiky.
Zimné pneumatiky s mnohými lamelami zaisťujú dostatočnú priľnavosť v snehu a na klzkom povrchu. Na druhej strane letné pneumatiky ponúkajú vyššiu stabilitu s čo najmenším počtom tuhých blokov behúňa, dokonca aj na hranici. Už vizuálne leží medzi sebou celoročné pneumatiky s kombináciou dvoch rôznych usporiadanie drážok. Kaučuková zmes musí byť navrhnutá tak, aby fungovala aj pri veľmi nízkych a extrémne vysokých teplotách.
Celoročné pneumatiky sú preto vždy kompromisom a výkonnosť dobrých letných alebo zimných pneumatík je nevyhnutne obtiažna. Aspoň to bol výsledok predchádzajúcich testov pneumatík ADAC. Platí to ale stále pre súčasnú generáciu?
Z piatich celoročných pneumatík, ktoré dosiahli aspoň "dostatočného" hodnotenia ADAC, sú pneumatiky Continental AllSeasonContact, Goodyear Vector 4Seasons Gen-2, Nokian Weatherproof a Uniroyal AllSeasonExpert 2 má podobný dizajn: Všetky štyri modely ponúkajú uspokojivý výkon na mokrom povrchu, ale nemôžu presvedčiť na suché vozovke. Jazdíte tu menej presne a vaše testovacie vozidlo, Ford Kuga, vyzerá hubovité pri vysokých cestách a okolitých teplotách. U týchto štyroch modelov je uvoľnená jazda, napríklad po diaľnici, ťažko možno, pretože často musíte korigovať čiaru na volante.

Názov pneumatiky Sucho Mokro Sneh Led Komfort Hlučnosť Valivý odpor Opotrebenie Celkové hodnotenie
Continental AllSeason Contact 3.6 2.6 3.0 - - - - - 3.6
Goodyear Vector 4Seasons G2 3.8 2.6 3.6 - - - - - 3.8
Michelin Crossclimate+ 2.6 2.7 3.9 - - - - - 3.9
Nokian Weatherproof 3.9 2.9 3.0 - - - - - 3.9
Uniroyal AllSeasonExpert 2 4.3 2.7 3.0 - - - - - 4.3
Vredestein Quatrac Pro 3.9 2.6 5.2 - - - - - 5.2
Bridgestone A005 2.6 2.0 5.4 - - - - - 5.4
Názov pneumatiky Sucho Mokro Sneh Led Komfort Hlučnosť Valivý odpor Opotrebenie Celkové hodnotenie

Hodnotenie :
1 - najlepšie
6 - najhoršie

Nahoru