Potrebujete poradiť?
NavigáciaNAVIGÁCIA Telefón +421 2 6820 6080

Letné

ADAC (DE) 2024

Šírka
215
Profil
55
Priemer
17

Test letných pneumatík ADAC 2024: 16 aktuálnych modelov 215/55 R17 pre malé SUV a vozidlá nižšej strednej triedy. Celkový výsledok je pozitívny - sú však aj pneumatiky s menšími nedostatkami. Oplatí sa pozrieť si podrobné hodnotenie.
Na vrchole sa umiestnili pneumatiky Conti, Michelin a Kumho. Nové hlavné kritériá: bezpečnosť jazdy a ekologická vyváženosť.

Testovaný rozmer 215/55 R17 pre rok 2024 s rýchlostnými triedami W (do 270 km/h) a Y (do 300 km/h) sa montuje najmä na vozidlá SUV nižšej strednej triedy, ale je vhodný aj pre vozidlá strednej triedy.

Celkový záver v tejto dimenzii testu je pozitívny: zo 16 testovaných modelov tri dosiahli dobré výsledky, dvanásť uspokojivé výsledky a jeden primeraný výsledok. Našťastie tentoraz žiadna testovaná pneumatika nedosiahla slabý výkon.
Všetky modely pneumatík boli testované z hľadiska jazdných a bezpečnostných vlastností, ako aj komfortu a hospodárnosti. Do štandardného hodnotenia testu pneumatík sú však zahrnuté aj kritériá udržateľnosti.
Bezpečnosť jazdy na suchej a mokrej vozovke však zostáva najdôležitejším prvkom s váhou 70 %. Opotrebovanie, spotreba paliva a hluk sú súčasťou ekologickej bilancie (30 %). Zahrnutá je aj hmotnosť pneumatiky, oterová hmotnosť a obsah škodlivín alebo certifikácia výrobcu.
Tri pneumatiky s hodnotením "dobrý" pochádzajú od spoločností Continental, Michelin a - trochu prekvapivo - od kórejského výrobcu pneumatík Kumho. Všetky tri modely sú vo všeobecnosti veľmi dobre vyvážené, a preto ich možno bez výhrad odporučiť.

Pneumatika Continental PremiumContact 7, ktorá bola testovaná po prvýkrát, je jasným lídrom v kategórii bezpečnosti jazdy s hodnotením 1,7 bodu vďaka nadpriemernému výkonu na suchej aj mokrej vozovke. To isté platí pre pneumatiku Michelin Primacy 4+ v kategórii ekologických vlastností, kde jednoznačne vyniká, aspoň v priamom porovnaní s ostatnými dvoma pneumatikami, ktoré získali dobré hodnotenie.
Kumho Ecsta HS52 predstavuje kompromis medzi týmito dvoma pneumatikami: z hľadiska bezpečnosti jazdy je na rovnakej úrovni ako Michelin a z hľadiska ekologických vlastností je rovnako udržateľná ako Conti. Rovnako ako pneumatika z Hannoveru však Kumho nedosahuje viac ako uspokojivé ekologické skóre kvôli svojej relatívne vysokej hmotnosti.
To, čo tiež odlišuje prvú trojicu, je nadpriemerný predpokladaný počet najazdených kilometrov v teste opotrebenia a nízke alebo veľmi nízke opotrebenie (Michelin) pneumatiky.

Názov pneumatiky Sucho Mokro Sneh Led Komfort Hlučnosť Valivý odpor Opotrebenie Celkové hodnotenie
Continental PremiumContact 7 - - - - - - - - dobré
Michelin Primacy 4+ - - - - - - - - dobré
Kumho Ecsta HS52 - - - - - - - - dobré
Debica Presto UHP 2 - - - - - - - - uspokojivé
Dunlop SP Sport Maxx RT 2 - - - - - - - - uspokojivé
Bridgestone Turanza 6 - - - - - - - - uspokojivé
Fulda SportControl 2 - - - - - - - - uspokojivé
Hankook K 135 Ventus Prime4 - - - - - - - - uspokojivé
Goodyear EfficientGrip Performance 2 - - - - - - - - uspokojivé
Falken Ziex ZE-310 - - - - - - - - uspokojivé
Nexen N*Fera Primus - - - - - - - - uspokojivé
Goodride Solmax 1 - - - - - - - - uspokojivé
Sailun Atrezzo ZSR 2 - - - - - - - - uspokojivé
Semperit Speed-Life 3 - - - - - - - - uspokojivé
Linglong Sport Master - - - - - - - - uspokojivé
Vredestein Ultrac - - - - - - - - dostatečné
Názov pneumatiky Sucho Mokro Sneh Led Komfort Hlučnosť Valivý odpor Opotrebenie Celkové hodnotenie
Nahoru