Potrebujete poradiť?
NavigáciaNAVIGÁCIA Telefón +421 2 6820 6080

Letné

GTÜ (DE) 2013

Šírka
195
Profil
65
Priemer
15

Časopis Auto Tip (05/13) vám prináša novú letnú pneumatiku v rozmere 195/65 R15 V, ktorá predviedla nemecká organizácia GTU.

Ktoré pneumatiky vybrať? Od minulého novembra síce pri voľbe pomáhajú energetické nálepky s vyznačenými charakteristikami valivého odporu, brzdných schopností na mokrej vozovke a vonkajšiu hlučnosť každej jednotlivej pneumatiky, lenže zákazník by toho mal vedieť mnoho viac. V teste organizácii GTU napríklad šestnásť vybraných modelov prešlo jedenástimi disciplínami zameranými na ich vlastnosti. Za mokra sa známkovalo brzdenie, ovládateľnosť ( meraná i subjektívna), jazda na kruhovej dráhe alebo aquaplaning v pozdĺžnej a priečnej podobe. Za sucha sa hodnotilo brzdenie a ovládateľnosť, okrem toho sa ešte technici zamerali na valivý odpor a hlučnosť. Body sa brali za každú položku, my sme však kvôli miestu do našej tabuľky vybrali len najdôležitejšie údaje, aj keď celkový súčet odpovedá celému testu. GTU ešte udeľovalo body za predajnú cenu, v Česku je však vďaka internetovým predajcom ponuka tak rôzna, že my sme túto položku nakoniec nepoužili a nechali hovoriť iba čisté prevozné vlastnosti gúm.

Nečakané suverejné víťazstvo si pripísal plášť Dunlop Sport BluResponse, ktorý Continental PremiumContact 5 na druhom mieste porazil o dvanásť bodov (131 ku 119). Tretí skončil nízozemský model Vredestein Sportrac 5 a Goodyea EfficientGrip performance (po 118 bodoch). Dunlop zaujal hlavne jasne najkratšou brzdnou dráhou na suchej a mokrej vozovke, resp. nízkym valivým odporom. Napríklad čínsky Nexen N blue Eco potreboval pri zastavení zo stovky o osem metrov viac. Tiež v odolnosti proti aquaplaningu model BluResponse exceloval (aj keď 13 bobov si pripísalo viac pneumatík), lepší bol Semperit Speed-Life (16). Continental PremiumContact 5 je na vrchu v oblasti boja s akvaplaninkom slušne vie šetriť palivo. Vredestein Sportrac 5 prekvapil veľmi vyrovnaným výkonom vo všetkých oblastiach, preto trochu stratil u mokrého brzdení a valivého odporu. Goodyear efficientGrip Performance bol druhý najlepší vo valivom odpore a dobre brzdil na suchej vozovke. Ruky preč však dajte od čínskeho plášťa Nankang XR 611, ktorý
na mokrej vozovke pohorel takže odporučiť proste nejde. Naopak pred ním varujeme ...

Názov pneumatiky Sucho Mokro Sneh Led Komfort Hlučnosť Valivý odpor Opotrebenie Celkové hodnotenie
Dunlop SP BluResponse - - - - - - - - 131
Continental ContiPremiumContact 5 - - - - - - - - 119
Goodyear EfficientGrip Performance - - - - - - - - 118
Vredestein Sportrac 5 - - - - - - - - 118
Bridgestone T 001 - - - - - - - - 114
Hankook K 425 - - - - - - - - 114
Nokian Line - - - - - - - - 111
Semperit Speed Life - - - - - - - - 108
Fulda EcoControl HP - - - - - - - - 106
Apollo Alnac 4G - - - - - - - - 104
Michelin Energy Saver+ - - - - - - - - 103
Pirelli P1 Cinturato - - - - - - - - 99
Falken Ziex ZE 914 Ecorun - - - - - - - - 99
Firestone TZ300 Alfa - - - - - - - - 93
Nexen N blue Eco - - - - - - - - 86
Nankang XR611 - - - - - - - - 69
Názov pneumatiky Sucho Mokro Sneh Led Komfort Hlučnosť Valivý odpor Opotrebenie Celkové hodnotenie
Nahoru