Potrebujete poradiť?
NavigáciaNAVIGÁCIA Telefón +421 2 6820 6080

Ako sa zachovať pri dopravnej nehode

Nikto si nechce pripustiť, že by sa to mohlo týkať práve jeho. Ale každý môže byť účastníkom alebo svedkom dopravnej nehody. Čo by ste mali v takejto situácii robiť? V tomto článku vám poradíme, ako postupovať, či už ste vodič, spolujazdec alebo chodec.

Zrážka dvoch osobných vozidiel

Ak dôjde k dopravnej nehode, najdôležitejšie zo všetkého je nepanikáriť a pokiaľ možno zachovať pokoj.

Dopravné nehody sú, bohužiaľ, každodennou súčasťou života na cestách. Stačí sekunda nepozornosti alebo porucha vozidla a nešťastie je na svete. Aby boli minimalizované škody na majetku a ľudskom zdraví, je rozhodujúca rýchla a premyslená reakcia. Nie je síce nehoda ako nehoda, ale tieto základné kroky si zapamätajte.

#1 Zabezpečenie miesta nehody

V prvom rade musíte zabezpečiť miesto nehody, aby ste predišli ďalšej havárii. Ak je to možné, zastavte vozidlo na bezpečnom mieste a ďalej:

  • zapnite výstražné svetlá,
  • oblečte si reflexnú vestu, ktorú by mal mať poruke každý člen posádky vozidla,
  • umiestnite výstražný trojuholník vo vzdialenosti 50 m, na diaľnici vo vzdialenosti 100 m,
  • bezpečne sa premiestnite mimo vozovky, v ideálnom prípade za zvodidlá.

Toto je prípad, keď sa vám nič nestalo alebo ste vyviazli len s niekoľkými škrabancami a nie sú žiadni ďalší účastníci dopravnej nehody. Ak budete zranení alebo zakliesnení v aute, počkajte na pomoc svedkov alebo profesionálov.

#2 Poskytnutie prvej pomoci

Druhým krokom je kontrola stavu zranených osôb. Zistite, či sú pri vedomí, dýchajú, nemajú zapadnutý jazyk, masívne nekrvácajú alebo nie sú inak ohrozené na živote. Potom zavolajte záchranku alebo európske číslo tiesňového volania a pokojne a zrozumiteľne povedzte dispečerovi okolnosti nehody – miesto, počet a stav zranených a o akú nehodu ide. Postupujte podľa jeho pokynov a nezaveste, kým vám to sám nepovie.

Ak budete musieť ošetrovať zranených, použite autolekárničku alebo motolekárničku. Nikdy nehýbte s osobami s podozrením na poranenie chrbtice, hlavy alebo krku. Môžete to urobiť len vtedy, ak by im hrozilo bezprostredné nebezpečenstvo. S vážne zranenými komunikujte tak, aby neupadli do bezvedomia, a počkajte na príjazd záchrannej služby.

Dôležité telefónne čísla

  • 155 – záchranná služba
  • 158 – polícia
  • 150 – hasičský záchranný zbor
  • 112 – európske číslo tiesňového volania
  • 0850 111 313 – linka záchrany (lekárske rady, ako poskytnúť prvú pomoc)

Prečítajte si tiež: Ako správne vytvoriť záchranársku uličku? >>


Účastníci kurzu prvej pomoci si precvičujú masáž srdca

V súčasnosti existuje široká ponuka kurzov prvej pomoci, kde sa naučíte, ako poskytnúť urgentnú prvú pomoc zranenej osobe.

#3 Hlásenie o nehode a privolanie polície

Políciu nemusíte vždy volať k dopravnej nehode. Nehodu jej oznámte, pokiaľ dôjde k:

  • zraneniu alebo úmrtiu osôb,
  • hmotnej škode presahujúcej 4 000 €,
  • poškodeniu majetku tretej osoby,
  • nemožnosti zabezpečiť plynulosť premávky
  • alebo sa vyskytujú nejasnosti týkajúce sa zavinenia dopravnej nehody.

Inak stačí vyplniť záznam o dopravnej nehode. Tento formulár by ste mali vždy voziť so sebou. Všetky údaje uveďte pravdivo a čo najpodrobnejšie, vrátane informácií o vozidlách, zúčastnených osobách, poisťovniach, zavinení, priebehu a následkoch nehody. Formulár potom musí podpísať každý účastník. Len čo to bude možné, kontaktujte poisťovňu, bez ohľadu na to, či ste vinníkom, alebo nie ste.


Prečítajte si tiež: Čo robiť, ak budete mať defekt alebo poruchu na diaľnici? >>


Nepodceňujte prevenciu a predchádzajte nehodám

Ako eliminovať riziko dopravnej nehody na minimum? Prevencia, prevencia, prevencia. Osvojte si princípy defenzívnej jazdy, ale dbajte aj na bezpečnosť svojho vozidla. Tú do veľkej miery ovplyvňuje jeho technický stav, ale aj stav pneumatík a ich sezónna výmena. Ak napríklad používate zimné pneumatiky v lete, brzdná dráha vozidla sa predlžuje, čím sa zvyšuje riziko nehody. Nebezpečie letných pneumatík na zamrznutej vozovke snáď netreba ani zdôrazňovať.

S ohľadom na vyššie povedané sa nevyplatí príliš šetriť už pri nákupe pneumatík. Kvalitné obutie od renomovaných výrobcov pneumatík vám totiž okrem príjemnej jazdy prinesie aj bonus v podobe lepšej ovládateľnosti a stabilného správania auta na vozovke. Neznamená to nutne, že musíte utratiť všetky úspory v pneuservise, aj renomovaní výrobcovia, ako napríklad Hankook či Nexen, dnes ponúkajú solídne pneu za prijateľné peniaze.

 

Vybrať si kvalitné a preverené pneu

 

Zdroj fotografií: Depositphotos

Nahoru