Potrebujete poradiť?
NavigáciaNAVIGÁCIA Telefón +421 2 6820 6080

Ako uviesť motocykel do prevádzky pred začiatkom sezóny?

Ak ste motocykel správne pripravili na zimu, bude hračkou jeho príprava na sezónu. Ani v opačnom prípade sa ale nemusíte báť, že zmeškáte začiatok motocyklovej sezóny. Stačí len včas zobudiť motocykel zo zimného spánku. Ako teda uviesť motocykel do prevádzky?

Odzimování motorky

Začiatok sezóny už pomaly klope na dvere! Máme pre vás užitočné tipy, na čo sa zamerať, keď chcete svoj motocykel uviesť do prevádzky.

Už v minulosti sme písali o tom, ako na konci sezóny pripraviť motocykel na zimu. Ak si teda chcete zopakovať hlavné zásady správnej prípravy, odporúčame vám náš starší článok, ktorý mnohých z vás zaujal.

Skontrolujte únik kvapalín

A teraz poďme uviesť motocykel do prevádzky. Stál cez zimu na jednom mieste? Potom máte väčší prehľad o prípadnom úniku oleja, chladiacej alebo brzdovej kvapaliny. Akýkoľvek únik kvapaliny sa musí vyriešiť ešte pred prvou jazdou. Neodkladajte objednanie do servisu. S tým, ako sa blíži sezóna, sa zmenšuje šanca na rýchlu opravu! Ak budete mať cestu okolo Opavy, váš motocykel radi pripravia na sezónu odborníci priamo v servise AZ Pneu. Nedoplnili ste pred zimou olej, palivo a ďalšie kvapaliny? Teraz to napravte.

Dobite batériu

Motocyklisti často urobia chybu a nechajú cez zimu zapojenú batériu bez akejkoľvek starostlivosti. Vybitú batériu je preto nutné nabiť v nabíjačke určenej pre daný typ. Ak nemáte nabíjačku doma, nie je problém nechať si batériu dobiť v hociktorom servise.

Zabudli ste na jeseň mazať?

V prípade, že ste na jeseň nepremazali reťaz a ďalšie súčiastky, ako lanká, zámky, páčky a pod., ale nechali ste to na začiatok sezóny, najskôr všetko dôkladne očistite. Aj navonok čistý motocykel je po zime zanesený prachom a drobnými čiastočkami, ktoré môžu sťažiť mazanie. Na čistenie a mazanie použite na to určené špeciálne prípravky.

A ešte raz si prezrite reťaz…

…tentoraz kvôli tomu, aby bola správne napnutá v situácii, keď nie je motocykel zaťažený jazdcom. Odporúčané parametre nastavenia nájdete v manuáli od výrobcu.

Venujte pozornosť pneumatikám

Aj stav pneumatík po zime závisí od toho, ako ste stroj pripravili na zimu. V zlých podmienkach, napríklad ak sú motocyklové pneumatiky vystavené pôsobeniu chemických látok alebo UV žiareniu, môžu sa na ich povrchu objaviť praskliny. V takom prípade zvážte nákup nových pneumatík.

Skontrolujte tiež tlak v pneumatikách, ktorý by mal byť taký, aký odporúča výrobca. Málo alebo naopak veľa nahustené motocyklové pneumatiky negatívne ovplyvňujú jazdné vlastnosti.

Posledná kontrola pred prvou jazdou

Aby ste mali istotu, že ste prípravu motocykla na sezónu nepodcenili, skontrolujte ešte stav a hrúbku brzdových doštičiek, tesnosť hadičiek, sviečky, káble, svetlá a povinnú výbavu. Ak je všetko v poriadku, naštartujte a zahrejte motocykel. V prípade motocyklov s karburátorom nie je výnimkou, že sa podarí naštartovať až na niekoľký pokus.

3, 2, 1,… ŠTART sezóny!

Každý motocyklový nadšenec zažíva počas prvej jazdy po zime eufóriu. Ale treba sa správať rozumne. Nezabudnite, že stav vozovky po zime je na mnohých miestach zhoršený. Na ceste môžu byť zvyšky štrku, nové trhliny, ale tiež vodiči automobilov, ktorí si po zime ešte nezvykli, že i motocyklisti sú bežnou súčasťou cestnej premávky. Preto je treba jazdiť obozretne.

Už ste uviedli svoj motocykel do prevádzky? Prajeme vám šťastný vjazd do novej sezóny a bezpečnú cestu, ktorú si môžete poistiť aj kvalitnými pneumatikami z nášho e-shopu.

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.

Nahoru