Vážení zákazníci. Objednávky vytvorené od 30.6.2022 14:00 budú expedované až 7.7.2022.

Potrebujete poradiť?
NavigáciaNAVIGÁCIA Telefón +421 2 6820 6080

Alchýmia pneumatík pre formulu 1

Už od roku 2011 obúva pretekárske monoposty formuly 1 jediná firma – Pirelli. Pre tohtoročnú sezónu si však pripravila novinku. Tou je rozšírenie ponuky pneumatík na rovných 7 zmesí. Oproti minulým sezónam tak pribudli ešte supertvrdé a hypermäkké pneumatiky.

Výroba

Výroba pretekárskych pneumatík pre všetky tímy prebieha v Turecku v meste Izmit, asi 100 km východne od Istanbulu. Tu sa vyrábajú aj pneumatiky určené na bežnú prevádzku, výrobné linky pre pneumatiky F1 sú však oddelené a strážené tak, aby sa tam nikto nepovolaný nedostal. Do rovnakej fabriky, z ktorej sa pneumatiky vydali na svoju púť, sa použité vracajú na recykláciu.

Samotný vývoj sa ale v Turecku neuskutočňuje, o ten sa starajú inžinieri v laboratóriách na severe Talianska neďaleko Milána. Na výrobu sa používa viac ako stovka rôznych látok. Vzhľadom k extrémnej záťaži, ktorej sú pneumatiky vystavené, sa namiesto ocele používa syntetické aramidové vlákno, ktoré v priemysle nachádza uplatnenie napríklad ako náhrada azbestu alebo pri výrobe nehorľavého oblečenia. Predtým sa používalo tiež na výrobu nepriestrelných viest.

Rozdelenie tvrdosti pneumatík

Existuje 7 rôznych zmesí pneumatík na suchú trať plus jedna zmes prechodná a jedna na mokrú trať. Všetky zmesi sú o stupeň mäkšie ako v predchádzajúcich sezónach. Nová hypermäkká ružová pneumatika je vhodná na mestské okruhy, ako je napríklad Monako, kde sa jazdí viac technicky a je potrebná skôr väčšia priľnavosť. Značenie je nasledujúce:

Superhard – oranžová
Hard – modrá
Medium – biela
Soft – žltá
Supersoft – červená
Ultrasoft – fialová
Hypersoft – ružová

Nabídka pneumatik Pirelli pro formuli 1  Pôvodná zostava pneumatík pre preteky formuly 1.

Svetoví výrobcovia pneumatík investujú nemalé čiastky do výskumu. Pirelli tiež, ale má v tomto jednu obrovskú výhodu. Vďaka účasti v pretekoch formule 1 môže preniesť svoje poznatky z vývoja pretekárskych pneumatík a ich testovania továrenskými tímami aj do bežnej výroby. Získava tak bonus oproti výrobcom, ktorí nemajú k dispozícii také množstvo cenných dát.

My síce v e-shope obutie pro F1 nemáme, ale pneumatiky Pirelli, inšpirované skúsenosťami z pretekárskych okruhov a určené tým, ktorí krotia pod kapotou o niečo menej koní, vám ponúknuť môžeme. Rovnako tak aj široký výber z portfólia ostatných výrobcov, alebo napríklad pneumatiky pre motocykle či obutie pre úžitkové vozidlá. Skrátka vyberie si u nás snáď každý.

 

Zdroj foto: Wikimedia.org

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.

Nahoru