Pozor! Obmedzenie prevádzky vzhľadom k nariadeniu vlády. Viac nájdete v kontaktoch tu.

Potrebujete poradiť?
NavigáciaNAVIGÁCIA Telefón +421 2 6820 6080

Čo potrebujete vedieť o diaľničných známkach v ČR v roku 2020?

České diaľničné známky na rok 2020 budú aj naďalej v papierovej podobe. Platenie prostredníctvom elektronického mýta je v pláne až na budúci rok, ak práve nepatríte medzi majiteľov vozidla s hmotnosťou nad 3,5 tony. Čo ďalšie potrebujete vedieť o tohtoročných diaľničných známkach u našich susedov?Desaťdňová, mesačná a ročná diaľničná známka 2020

Aj v tomto roku si môžete v ČR zakúpiť desaťdňovú, mesačnú a ročnú diaľničnú známku.

Cena a platnosť diaľničných známok 2020

V tomto roku sa cena diaľničných známok nijako nemení. Desaťdňová vás príde na 310 Kč, mesačná na 440 Kč a ročná diaľničná známka bude stáť 1 500 Kč. Aj platnosť známok funguje stále rovnako. Ročná diaľničná známka platí od 1. januára 2020 do 31. januára 2021, nehľadiac na to, kedy si ju v priebehu roka kúpite. Diaľničné známky na kratšie obdobie sa stále označujú prederavením začiatku platnosti, ktorý si môžete sami vybrať.

Ktoré vozidlá musia mať diaľničnú známku?

Každé vozidlo s hmotnosťou do 3 500 kg, ak ide po diaľnici, musí mať na prednom skle vylepenú diaľničnú známku. Aj v prípade pripojenia prívesu. Ak ste vodičom motocykla, diaľničnú známku nepotrebujete.

Ak ste vodičom vozidla ťažšieho než 3,5 tony, od decembra 2019 sa na vás už vzťahuje zavedené elektronické mýto, ktoré prebral nový prevádzkovateľ. Bližšie informácie získate na jeho webovej stránke.

Od platenia diaľničného mýta, čiže zakúpenia diaľničných známok, sú oslobodené osoby prepravujúce držiteľa preukazu ZŤP II. stupňa (s výnimkou osôb postihnutých úplnou alebo praktickou hluchotou) a držitelia preukazu ZŤP III. stupňa, ak je vlastníkom cestného motorového vozidla osoba so zdravotným postihnutím sama, alebo osoba jej blízka.

Spoplatnené úseky diaľnice sú jasne označené dopravnými značkami Diaľnica a Koniec diaľnice. Úseky, ktoré sú zo spoplatnenia vyňaté, sa označujú dodatkovou tabuľkou Bez časového poplatku, alebo Bez časového poplatku a mýta. Okrem diaľničnej známky nezabúdajte aj na povinnú výbavu, ktorú musíte voziť stále pri sebe.

Na čo si dať pozor?

Primárne na pokuty. Ak sa na diaľnicu vydáte s nenalepenou alebo s neplatnou diaľničnou známkou, hrozí vám bloková pokuta vo výške 5 000 Kč. V nasledujúcom správnom konaní potom môžete v rámci trestu zaplatiť až 100 000 Kč. A to už je poriadna suma. Diaľničnú známku na vašom vozidle môžu kontrolovať hliadky Polície ČR a aj príslušníci Colnej správy. A pamätajte, že bez vašej ŠPZ alebo vyznačenia platnosti, je kupón považovaný za neplatný.

Správne označenie a vylepenie je tiež dôležité. Napíšte na kupón aj nálepku ŠPZ vášho vozidla, ideálne guľôčkovým perom alebo permanentnou fixkou, aby nápis vydržal. Nálepku umiestnite do pravého dolného rohu čelného skla – z pohľadu spolujazdca. Papierový kupón si dobre uschovajte. Prečo? Hodí sa nielen pri kontrole, ale aj keď dôjde k znehodnoteniu diaľničnej známky na skle, napríklad počas nehody. Diaľničnú známku totiž možno vymeniť, keď je čelné sklo poškodené a je nutná jeho výmena. Pri vyplnení žiadosti  potom dokladáte zakúpenie diaľničnej známky práve týmto kupónom.

A čo diaľničné známky v zahraničí?

Aj v Rakúsku platí elektronické mýto, ale dĺžka platnosti diaľničných známok sa líši a ich cena sa oproti minulému roku mierne zvýšila.  Diaľničnú známku zakúpite pre vozidlo do 3,5 tony buď na 10 dní (€ 9,40), 2 mesiace (€ 27,40), alebo rok (€ 91,10). Podstatným rozdielom je, že v Rakúsku musia mať diaľničnú známku aj motorky. Okrem poplatku za diaľničnú známku počítajte aj s poplatkami za prejazd niektorých úsekov – napríklad mostov, tunelov alebo horských priesmykov.

V Poľsku si diaľničnú známku nekúpite. Mýto sa platí na mýtnych bránach a pre častých užívateľov poľských ciest sa oplatí kúpiť si elektronickú jednotku viaTOLL.

Plánujete cestu do Nemecka? Za prejazd po spoplatnených komunikáciách platia len vodiči vozidiel s hmotnosťou nad 7,5 tony. Pre bežné osobné vozidlá do 3,5 tony je prejazd zadarmo. To sa však má už čoskoro zmeniť – Nemecko plánuje zavedenie diaľničných známok na jeseň tohto roku.

Jazda po českých diaľniciach môže byť občas celkom o nervy. Nezabudnite preto vyrážať len na kvalitných pneumatikách, na ktoré sa môžete spoľahnúť aj na tom najväčšom tankodróme.

 

Kúpiť si spoľahlivé pneumatiky

 

Zdroj fotografie: ceskaposta.cz

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.

Nahoru