Potrebujete poradiť?
NavigáciaNAVIGÁCIA Telefón +421 2 6820 6080

Emisné plakety v zahraničí: kde ich budete potrebovať?

Ak máte namierené autom do zahraničia, je možné, že si nevystačíte s diaľničnou známkou pre danú krajinu, ale budete si musieť kúpiť aj emisnú plaketu. Čo to je a kde ju budete potrebovať? Všetko sa dozviete v našom článku.

Ekologická známka na čelnom skle

Emisná plaketa je potrebná pre vstup do ekologických zón niektorých európskych miest, napríklad Mníchova, Paríža alebo Barcelony.

Čo je ekologická známka a čo sú emisné zóny?

Emisná plaketa, ekologická známka, ekologická plaketa – všetky tri termíny označujú známku, ktorú budete potrebovať pre vstup do niektorých európskych miest, ak máte vozidlo so spaľovacím motorom staršieho typu a ak v danom meste platí tzv. ekologická, nízkoemisná alebo emisná zóna

Emisné zóny sú oblasti najmä v historických centrách miest, kam majú obmedzený vstup niektoré vozidlá s vyššími emisnými hodnotami. V niektorých mestách sa obmedzenia v súčasnosti vzťahujú len na nákladné vozidlá alebo karavany, prípadne automobily so staršími dieselovými motormi, ale na mnohých miestach sa kritériá postupne sprísňujú a počet miest, ktoré umožňujú vstup len vozidlám s nulovými emisiami, sa stále zvyšuje.

Ako zistíte, že vchádzate do ekologickej zóny?

V mestách upozorňujú na ekologickú zónu značky zobrazujúce plakety, ktoré majú povolený vstup (napríklad v Nemecku sú označené ako „Umwelt zone“). Zvyčajne ide o plakety červené (EURO 2) alebo žlté (EURO 3), rastie však počet zón, do ktorých je povolený vstup len vozidlám so zelenou plaketou (EURO 4 a vyššie), vrátane vozidiel na LPG, elektromobilov a hybridných automobilov.


Prečítajte si tiež: Filter pevných častíc nemusí byť strašiakom, ak sa oň budete správne starať >> 


Kde sa nezaobídete bez ekologickej plakety?

Na Slovensku zatiaľ žiadne mesto nezaviedlo nízkoemisnú zónu. Ak sa však chystáte navštíviť niektoré väčšie mesto v zahraničí, nezabudnite si vopred na internete zistiť, aké obmedzenia platia pre vstup do mesta.

S emisnými zónami sa najčastejšie stretnete v Nemecku, Rakúsku, Dánsku, Belgicku, Španielsku a Francúzsku. Niektoré mestá alebo regióny (napríklad Lyon, Štrasburg, Lille alebo Grenoble) zavádzajú obmedzenia len dočasne v určitých obdobiach roka alebo pri zvýšenej úrovni znečistenia ovzdušia, ale v mnohých veľkých mestách, napríklad v Paríži, Barcelone, Berlíne, Mníchove alebo v Lipsku, sa bez emisnej plakety nezaobídete počas celého roka. 

Existujú aj mestá, ako napríklad Brusel, kde pred vstupom do centra budete musieť svoje vozidlo v každom prípade zaregistrovať, aj keď spĺňa požadované kritériá. Na vstup do Bruselu zaregistrujete vozidlo zadarmo pomocou online formulára a registrácia bude platiť 3 roky.


Prečítajte si tiež: Nové úseky diaľnic a rýchlostných ciest na Slovensku v roku 2024 >>


Dopravná značka pre vstup do ekologickej zóny

Koľko stojí emisná plaketa a kde sa dá kúpiť?

Cena emisnej plakety sa samozrejme líši v závislosti od krajiny a mesta. Zvyčajne sa pohybuje od 5 do 20 eur, ale veľkú úlohu zohráva aj to, kde ju kúpite. Najvýhodnejšie ju kúpite osobne priamo na úradoch daných miest, zatiaľ čo súkromní predajcovia vám rovnakú plaketu predajú pokojne aj za štvornásobnú cenu. Odporúčame vám, aby ste si plaketu zakúpili v dostatočnom predstihu na špecializovaných webových stránkach, ktoré nájdete tak, že do vyhľadávača zadáte kúpiť ekologickú známku a danú krajinu alebo mesto, do ktorého máte namierené.

Chystáte sa do Nemecka, Rakúska alebo Francúzska? Všetky informácie v slovenčine nájdete na serveri ekologickaznamka.sk, kde si môžete plaketu aj kúpiť. Podrobný prehľad o ekologických zónach v celej Európe nájdete napríklad na serveri urbanaccessregulations.eu, ktorý má aj slovenskú verziu. Ekologická známka sa lepí na čelné sklo vozidla podobne ako kedysi papierová diaľničná známka.


Prečítajte si tiež: Dopravné predpisy a pokuty na Slovensku >>


Aké pokuty vám hrozia bez emisnej plakety?

Chcete riskovať a vojsť do nízkoemisnej zóny bez plakety? Potom si odložte sumu na pokutu, ktorá môže v niektorých mestách presiahnuť aj 2 000 eur! A samozrejme, pokuta vám hrozí aj vtedy, ak pri nákupe plakety v online formulári alebo pri registrácii vozidla uvediete nesprávne údaje. Preto vám odporúčame obetovať tých pár eur a mať čisté svedomie a pokoj.

Na dlhých cestách do zahraničia si poistíte pokoj a bezpečnosť aj kvalitnými pneumatikami. Že gumy, na ktorých momentálne jazdíte, už nemajú predpísanú hĺbku dezénu? Potom obujte vaše vozidlo do nových, na ktoré sa môžete spoľahnúť… pretože pokuty za ojazdený dezén na pneumatikách sú v zahraničí vysoké a ani zdravie vašich blízkych nestojí za také riziko.

Vyberte si kvalitné pneumatiky od osvedčených výrobcov

 

Zdroj fotografií: AZ pneu, Depositphotos

Nahoru