Potrebujete poradiť?
NavigáciaNAVIGÁCIA Telefón +421 2 6820 6080

Interkom na motorku: Ako si vybrať ten najlepší

Či už na motorke najčastejšie jazdíte sami, so spolujazdcom alebo v skupine, výhody moderných interkomov určite oceníte. Ak s interkomami nemáte doposiaľ žiadne skúsenosti, môže byť pre vás výber vhodného typu veľkou neznámou. Spísali sme pre vás prehľad základných funkcií a parametrov, ktorými moderné interkomy disponujú.

Kvalitní interkom na motorku 

Ak na motocykli vyrážate často so spolujazdcami, bude pre vás interkom neoceniteľný. Uľahčí vám komunikáciu, navedie vás do cieľa a upozorní vás na možné riziká na cestách.

Interkomy na motorku – káblové a bezdrôtové

Pri výbere interkomu na motorku narazíte na dva základné typy, a to na káblové a bezdrôtové. Prednosti bezdrôtových zariadení sú zrejmé, aj preto na trhu s interkomami v súčasnosti dominujú. Sú však náročnejšie na napájanie a tiež podstatne drahšie. Ak hľadáte lacný interkom na jednoduchú komunikáciu vodiča so spolujazdcom, s káblovým interkomom si vystačíte. Počítajte však s istou mierou nepohodlia.

Káble pod prilbou nie sú práve pohodlné a môžu začať prekážať. Ak chcete investovať do interkomu, ktorý vám vydrží niekoľko rokov a zaistí vám pohodlie aj na dlhších cestách, vyberte si bezdrôtový interkom s bluetooth pripojením. Niektoré moderné interkomy okrem toho podporujú ako káblové, tak bezdrôtové pripojenie.

Prepojenie s telefónom aj ďalšími interkomami

Prevažná väčšina moderných interkomov na motorku sa pripája k mobilnému telefónu prostredníctvom bluetooth a umožňuje aj prepojenie s ďalšími interkomami. Dôležitými parametrami pre bike-to-bike komunikáciu (z jednej motorky na druhú) je dosah zariadenia a tiež počet interkomov, ktoré sa dajú vzájomne prepojiť. Ak cestujete na motorke vo väčších skupinách, oceníte prednosť výkonnejších interkomov s možnosťou prepojenia až 6 ďalších zariadení. Za chvíľku sa od ostatných dozviete o policajnej hliadke, defekte motocyklovej pneumatiky a o ďalších nečakaných udalostiach.

Štandardný dosah bežných modelov je okolo 1 kilometra. So svojimi kolegami tak budete môcť komunikovať aj pri väčších rozstupoch. Ak chcete používať interkom na dlhších cestách, nepodceňte ani výdrž batérie. Orientujte sa podľa maximálnej dĺžky hovorov na jedno nabitie, ktorá môže byť v prípade vyšších modelov aj 20 a viac hodín. Nemusíte tak mať obavu, že by ste v priebehu jazdy prišli o spojenie kvôli slabej batérii. Ak chcete byť nezávislí na integrovanom zdroji, môžete ho pripojiť do zásuvky alebo USB.

Moderné interkomy vás navedú do cieľa

Kvalitné interkomy sú multifunkčné. Okrem bike-to-bike komunikácie umožňujú priame prepojenie s vaším telefónom. V kombinácii s dobrými aplikáciami vás dovedú do cieľa. Zvládnu napríklad hlasovú navigáciu, prepojenie s kamerou, počúvanie rádia alebo informovanie o aktuálnej dopravnej situácii na cestách. Pri prepojení interkomu s telefónom môžete samozrejme prijímať a vytáčať hovory.

Ďalšie funkcie interkomov na motorku

Základom bezproblémového používania interkomu na motorku je jeho jednoduché ovládanie. Zistite si, akým spôsobom sa daný model ovláda, či má ovládacie tlačidlá na dostupnom mieste a či má aj funkciu ovládania hlasom. Vďaka tomu zavoláte svojim kolegom alebo sa informujete na situáciu na ceste bez nutnosti ručného nastavovania. Kvalitní interkomy sú vybavené aj funkciou redukcie šumu, počúvania FM rádia s RDS a automatickým nastavením hlasitosti.

Mohlo by sa zdať, že na rozdiel od kvalitných motocyklových pneumatík, povinnej výbavy alebo oblečenia na motocykel je interkom doplnkovým príslušenstvom, bez ktorého sa zaobídete. Ak však na motocykli vyrážate často a so spolujazdcami, bude pre vás jeho prínos neoceniteľný. Interkomy nielenže uľahčujú komunikáciu, ale tiež vás navedú do cieľa, upozornia na možné riziká na cestách a zvýšia mieru vašej bezpečnosti.

Keď už je reč o bezpečnosti, najväčšiu rolu v nej hrajú kvalitné pneumatiky s dostatočne hlbokou vzorkou, ktoré sedia na vozovke ako prilepené a skrátia vašu brzdnú dráhu. Ak vaše pneumatiky už začínajú byť ojazdené, vyberte si z našej ponuky.

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com

Nahoru