Potrebujete poradiť?
NavigáciaNAVIGÁCIA Telefón +421 2 6820 6080

Je dobrý nápad jazdiť na jar na zimných pneumatikách?

Tiež vás už niekedy napadlo, že jazdiť na jar na zimných pneumatikách z predchádzajúcej sezóny by nemusel byť zlý nápad? Nechcelo sa vám prezúvať, uvažovali ste, že ušetríte na tých letných… Prečítajte si, prečo je to naopak veľmi zlý nápad a ako toto rozhodnutie potrápi vašu peňaženku.

Prečo nejazdiť na jar na zimných pneumatikách?

Jazda na zimných pneumatikách v čase, keď vonku začína byť pekne, vám polezie do peňazí. Dajte na nás!

Pozreli ste sa na teplomer?

Vedeli ste, že zimné pneumatiky si zachovávajú svoje jazdné vlastnosti len do určitej teploty? Najlepšie fungujú pri teplotách pod +7 °C. Zimné pneumatiky totiž obsahujú veľké množstvo prírodného kaučuku, aby si zachovali pružnosť aj vo veľkých mrazoch. Mäkšia vzorka lepšie prilieha k vozovke a auto potom lepšie reaguje. Keď sa ale teploty vyšplhajú nad +7 °C, pneumatiky začnú pomaly strácať svoje jazdné vlastnosti. Hrozí riziko akvaplaningu, pretože so zníženou priľnavosťou sa rýchlejšie opotrebováva ich dezén a tým sa odtokové drážky stávajú plytkejšie. Pneumatiky sa tiež tým, že sú mäkšie, zrazu opotrebovávajú nerovnomerne. Taká jazda je potom čokoľvek, len nie príjemná.

Ušetríte, alebo si naopak priplatíte?

Ak sa rozhodnete na jar jazdiť na zimných pneumatikách, aby ste ušetrili nejaké to euro, nastane pravý opak. Prečo? Ako sme už písali, vplyvom vyšších teplôt sa pneumatiky oveľa rýchlejšie a nerovnomernejšie opotrebujú. Vzhľadom na to, že zimné pneumatiky sú drahšie ako letné, tak si moc nepomôžete a rýchlejšie zlikvidujete tú drahšiu súpravu pneumatík.

Nehovoriac o tom, že keď sa vráti zima, vrútite sa do nej po hlave na opotrebovanom dezéne. Pneumatiky už dávno stratili svoju priľnavosť aj na snehu a ľade a bez hlbokých drážok a neporušených trakčných vlastností sa z vás stane skôr korčuliar ako vodič. Jednoducho – opotrebovaný dezén bude potom v ďalšej zimnej sezóne ešte nebezpečnejší ako v lete.

Brzdná dráha, ktorá nekončí

O mäknutí zimných pneumatík pri vyšších teplotách ste už čítali. A teraz si predstavte, ako sa takéto pneumatiky zachovajú pri styku s rozpáleným asfaltom. Brzdná dráha sa predĺži až o niekoľko metrov, klopení ostrých zákrut začne byť nebezpečné a rýchle manévrovanie bude až príliš adrenalínové.

Kedy tento rok prezuť?

Zákon ukladá vodičom povinnosť mať obuté zimné pneumatiky v období od 15. novembra do 31. marca, nie ale za všetkých okolností. Prezutie závisí od ďalších podmienok, keď musíte brať do úvahy stav vozovky a blížiace sa zlé počasie. Legislatíva je v tomto pomerne pružná a vďaka tomu vodiči vo väčších mestách ani neprezúvajú, pretože vedia, že sa im všetok sneh a námraza zďaleka vyhnú.

Veru neradno podceňovať správnu výbavu na dané obdobie. Nezabudnite sa pri prezúvaní na letné pneumatiky spoľahnúť na pomoc profesionálov a obráťte sa na náš pneuservis v Bratislave

 

Kúpte si letné pneumatiky a neriskujte

 

Zdroj fotografie: Depositphotos.com

Nahoru