Potrebujete poradiť?
NavigáciaNAVIGÁCIA Telefón +421 2 6820 6080

Majú pneumatiky vplyv na spotrebu auta?

Spotrebu paliva ovplyvňuje niekoľko faktorov. Záleží na štýle jazdy, objeme nákladu, ale napríklad aj na tom, akú máte ťažkú nohu na plyne. Veľkú úlohu ale hrajú aj vhodne vybrané pneumatiky a ich správne nahustenie.

Pri výbere pneumatík vám pomôže energetický štítok, ktorý musí byť od roku 2012 povinne na každej pneumatike. Udáva sa na ňom okrem iného hodnota tzv. valivého odporu, čo je sila, ktorá pôsobí na pneumatiku vo chvíli, keď sa pohybuje (valí sa) po ceste. Čím menšou časťou sa pneumatika dotýka cesty, tým menší je aj odpor.

Na štítku sa hodnota valivého odporu udáva písmenami A až G, kde A znamená najnižšiu hodnotu valivého odporu. Rozdiel medzi jednotlivými písmenami na stupnici je asi 0,1 l na 100 km.

Tankovací pistole na benzínové pumpě

Na spotrebu paliva má vplyv štýl jazdy, objem nákladu, ktorý veziete, ale aj správne vybrané pneumatiky.

Valivý odpor ale nie je jediná veličina, ktorá má vplyv na spotrebu. Jej zníženie môžete docieliť obutím užších pneumatík. Rovnaký efekt má aj výber nízkoprofilových pneumatík. Profil je pomer šírky pneumatiky k jej výške, a čím je nižší, tým menšia by mala byť aj spotreba.

Mali by ste myslieť ešte na jednu dôležitú vec. Pneumatiky potrebujú správne nahustenie. To by sa malo kontrolovať aspoň raz mesačne, alebo pred každou dlhšou cestou. Ak sú totiž pneumatiky nedostatočne nahustené, menší tlak už o jednu desatinu baru podľa odborníkov zvýši spotrebu paliva o 1 %. Hodnoty tlaku v pneumatikách predpisuje každý výrobca pre konkrétny model auta a mali by ste ich nájsť na bočnom stĺpiku dverí, prípadne na vnútornej strane viečka nádrže.

Samozrejme je rozdiel aj v zimných a letných pneumatikách. Tie zimné sú vyrábané z mäkšej zmesi a ich použitie pri vyšších teplotách spôsobuje nezanedbateľné zvýšenie spotreby auta a zároveň aj zhoršenie jazdných vlastností, predovšetkým predĺženie brzdnej dráhy.

Uvádza sa, že správne vybrané pneumatiky dokážu ušetriť až 20 % paliva. Výrobcovia pneumatík sa snažia znižovať hodnotu valivého odporu, niekdy to ale môže byť na úkor ostatných jazdných vlastností, predovšetkým kvôli obmedzeným možnostiam materiálu, z ktorého sú pneumatiky vyrábané.

Ako vidieť, otázka úspory paliva je teda oveľa komplexnejšia záležitosť, ako by sa mohlo zdať a hrá tu úlohu viac faktorov než iba ten, ako veľmi šliapeme na plyn. Vývoj v automobilovom priemysle naznačuje, že do budúcna bude na hospodárnosť a šetrnosť prevádzky kladený čoraz väčší dôraz.

 

Zdroj foto: Maxpixel.freegreatpicture.com

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.

Nahoru