Vážení zákazníci. Objednávky vytvorené od 30.6.2022 14:00 budú expedované až 7.7.2022.

Potrebujete poradiť?
NavigáciaNAVIGÁCIA Telefón +421 2 6820 6080

Na čo sa zamerať pri kúpe zimných pneumatík

Na čo sa zamerať pri kúpe zimných pneumatíkTým najpodstatnejším, čo odlišuje zimné pneumatiky od letných, je dezén. Zimné pneumatiky majú jednosmerný dezén s výraznými drážkami a jeho hĺbka by mala mať na všetkých štyroch kolesách minimálne štyri milimetre. Práve dezén zabezpečuje zimným pneumatikám lepšie jazdné i brzdné vlastnosti na snehu, zľadovatenom, ako aj mokrom povrchu.

Obujte auto do správnej veľkosti pneumatík

V technickom preukaze vozidla nájdete okrem iného aj informácie o základnom rozmere pneumatík, s ktorými bolo auto kúpené. Zároveň sú tam však uvedené aj informácie o iných, alternatívnych rozmeroch pneumatík, do ktorých môžete vaše auto pokojne obuť. Ak si dokážete vybrať z týchto rozmerov, nemusíte nič riešiť.

Ak sa však rozhodnete pre pneumatiky, ktorých rozmery nie sú zapísané v technickom preukaze, musíte si ich tam nechať dopísať. Ak by totiž policajt pri náhodnej kontrole zistil nezrovnalosti medzi rozmermi pneumatík na aute a tými, ktoré sú zapísané v „techničáku“, mohli by ste dostať pokutu až do výšky 60 eur na mieste, prípadne by vám mohlo byť zadržané osvedčenie o evidencii. Alternatívne rozmery pneumatík vám za poplatok zapíšu do nového osvedčenia o evidencii na obvodnom úrade dopravy.
Na čo sa zamerať pri kúpe zimných pneumatík

Nešetrite na vyvážení kolies

Ak chcete na výmene letných pneumatík za zimné ušetriť, kúpte si pneumatiky čo najvýhodnejšie vďaka nášmu internetovému obchodu az-pneu.sk, aby ste nemuseli šetriť na nesprávnych miestach. Určite si dajte vyvážiť kolesá a robte to pravidelne, pretože pneumatika kvôli používaniu a odieraniu mení svoje ťažisko. Napohľad zanedbateľné dlhodobé vibrácie nevyvážených kolies značne zvyšujú opotrebenie nápravy auta.

Na čo sa zamerať pri kúpe zimných pneumatík

Kúpte si dve sady diskov

Aj keď dve sady diskov sa vám môžu zdať ako úplná zbytočnosť, množstvo motoristov by si bez nich už zmenu ročných období ani nedokázalo predstaviť. Vďaka používaniu dvoch sád diskov totiž šetríte nielen svoje pneumatiky, ale aj svoje nervy a peňaženku. Nemusíte totiž platiť za obúvanie a vyzúvanie pneumatík. Jednu sadu diskov nechajte výlučne pre letné pneumatiky a druhú pre zimné. Vďaka tomu sa vyhnete aj mechanickému poškodeniu pneumatík spôsobeného častým prezúvaním.

Celoročné pneumatiky? Úsporný kompromis, ale…

…len pre tých, ktorí jazdia v končinách s miernymi zimami a s minimom výkyvov počasia. To ale Slovensko rozhodne nie je. U nás teploty neraz klesajú zo dňa na deň aj o desiatky stupňov a väčšina mesiacov je dlhodobo pod desiatimi stupňami. Veľké teplotné rozdiely či už medzi dňom a nocou, alebo medzi rôznymi časťami Slovenska, robia tieto pneumatiky u nás prakticky nevhodnými na celoročné používanie.

Majú totiž kratšiu brzdnú dráhu a v mrazivom počasí vás na cestách neochránia tak, ako klasické zimné pneumatiky. Ak však patríte len k takzvaným víkendovým vodičom a jazdíte najmä cez deň v meste, potom sú celoročné pneumatiky pre vás ako stvorené.

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.

Nahoru