Potrebujete poradiť?
NavigáciaNAVIGÁCIA Telefón +421 2 6820 6080

Údržba vzduchového filtra auta a motocykla: Ako často ho meniť a ktorý sa dá vyčistiť?

Hoci ide o súčiastku, ktorej cena sa pohybuje rádovo v desiatkach eur, vzduchový filter je nevyhnutný pre správnu funkciu motora. Oplatí sa ho pravidelne kontrolovať a meniť, aby ste si nespôsobili zbytočné problémy. Niektoré typy sa však dajú aj čistiť a opakovane použiť. Z akých materiálov sa vzduchové filtre vyrábajú a ako ich udržiavať, aby bol motor stále v dobrej kondícii?

výmena vzduchového filtra

Nový vzduchový filter je v porovnaní s opravou motora zanedbateľná investícia.

Akú úlohu zohráva vzduchový filter?

Nemenej dôležitú ako olejový alebo palivový filter. Úlohou vzduchového filtra je zachytávať okolité nečistoty z nasávaného vzduchu, ktorý prúdi do motora. Patrí teda medzi dôležité komponenty, ktoré je potrebné kontrolovať. Predstavte si, že by vzduchový filter vo vašom aute alebo motocykli úplne chýbal – síce by sa dočasne zvýšil výkon motora, pretože by mal „optimálny“ prísun vzduchu, prach a špina by však s palivom vytvorili zmes rýdzo neoptimálnu

Na skrátenie životnosti motora má vplyv aj jazda so vzduchovým filtrom, ktorý je zanesený. Neprepúšťa potrebné množstvo vzduchu v pomere k množstvu nasávaného paliva, čím vzniká podtlak, pri ktorom môže do motora prúdiť vzduch aj mimo filtra. Prítomné nečistoty potom prispievajú k rýchlejšiemu opotrebovaniu motora, znižujú jeho výkon a zvyšujú spotrebu paliva. Preto je lepšie týmto problémom predchádzať čistením alebo výmenou filtra.

Papier, bavlna alebo molitan: Meniť sa dajú všetky, čistiť len niektoré

Väčšina vozidiel sa dodáva s papierovým vzduchovým filtrom, ktorý zachytí veľké množstvo nečistôt, ale mechanické čistenie je pri tomto type trochu lotéria. Ľahko by ste mohli zatlačiť špinu hlbšie do útrob filtračného papiera a zmeniť tak jeho funkčné vlastnosti alebo dokonca papier pretrhnúť. V prípade skutočnej núdze môžete jeho vonkajšiu časť opatrne povysávať vysávačom, ale radšej tento čas využite efektívne a objednajte si nový filter.

Opakované použitie umožňuje bavlnený vzduchový filter napustený špeciálnym olejom, ktorý v porovnaní s papierovým lepšie prepúšťa vzduch. Čistiť sa dá aj molitanový filter, na ktorý ale skôr narazíte v rámci pravidelnej údržby motorky. Funguje rovnako ako bavlnený a je tiež napustený špeciálnym olejom.

molitanový vzduchový filter

Motocykle majú často molitanový vzduchový filter, ktorý môžete vyčistiť.

Kedy a ako skontrolovať vzduchový filter?

Vzduchový filter nájdete v motorovom priestore v plastovom boxe, ktorý je pripojený k nasávaniu vzduchu. Poznáte to na prvý pohľad podľa širokej hadice. V prípade motorky to záleží na modeli. Uvoľnite horné veko boxu, skontrolujte tesnenie a vyberte filter. Papierový filter môžete naďalej používať, ak je priehľadný aspoň z 1/3, ale vzhľadom na obmedzený interval použiteľnosti zvážte jeho výmenu. 

Hoci výrobcovia v súčasnosti odporúčajú najazdiť až 50-tisíc kilometrov, musíte však vziať do úvahy aj svoj štýl jazdy a prostredie, v ktorom sa pohybujete. Životnosť filtra skracujú pedál na podlahe a prašné prostredie, preto je ideálnou hranicou na výmenu alebo čistenie približne 20-tisíc kilometrov.

TIP: Ak chcete čo najviac predĺžiť životnosť svojho vozidla, prečítajte si náš článok 11 zlozvykov, ktorými si nevedomky ničíte auto.

Postup pri čistení bavlneného a molitanového filtra

  • Po vybratí dôkladne vytrepte nečistoty.
  • Na celý povrch filtračnej plochy nastriekajte čistiaci prostriedok, ktorý odporúča výrobca, a nechajte chvíľu pôsobiť.
  • Preplachujte filter nízkym tlakom vody z vnútornej strany, aby sa nečistoty vypláchli, až kým nebude voda úplne čistá.
  • Nechajte filter dôkladne vyschnúť.
  • Na celý povrch filtračnej plochy rovnomerne naneste špeciálny olej odporúčaný výrobcom a filter znovu namontujte.

Či už máte papierový alebo opakovane použiteľný filter, jeho údržbu zvládnete aj sami. Ak si na to netrúfate, objednajte sa do autoservisu. V obidvoch prípadoch ide o investíciu, ktorá na rozdiel od nákladnej opravy motora alebo jeho častí neohrozí váš rodinný rozpočet. Ten môže negatívne ovplyvniť aj jazda na nekvalitných pneumatikách, preto skontrolujte ich stav a prípadne doprajte svojmu vozidlu nové.

 

Vybrať si nové pneumatiky

 

Zdroj fotografií: Depositphotos

Nahoru