Potrebujete poradiť?
NavigáciaNAVIGÁCIA Telefón +421 2 6820 6080

 • SUV-silničné
  Zosílená
 • Odporúčame

Barum Bravuris 5HM

 • Prejsť na testy pneumatiky
Rozmery
Šírka
215
Profil
65
Priemer
R16
102V
FR

U pneumatík Barum Bravuris 5HM sa môžete tešiť z mimoriadneho kilometrového výkonu, nízkeho valivého odporu a zo spoľahlivej trakcie. Rebrá Barum Bravuris 5HM boli rozmiestnené tak, aby optimalizovala rozdelenie tuhosti....
Viac informácií

Letné -37%
Bravuris 5HM

Pneumatika vyrobená a schválená pre prevádzku v SR a celej EÚ.

V 95% garantujeme vek pneumatiky do 1 roka.

Letné -37%

U pneumatík Barum Bravuris 5HM sa môžete tešiť z mimoriadneho kilometrového výkonu, nízkeho valivého odporu a zo spoľahlivej trakcie. Rebrá Barum Bravuris 5HM boli rozmiestnené tak, aby optimalizovala rozdelenie tuhosti. Ovládanie bude jednoduchšie vďaka špeciálnym lamelám a správne tuhému dezénu. Špeciálne pre pneumatiky Barum Bravuris 5HM bola vyvinutá zmes High Mileage. Všetko je navrhnuté do najmenších detailov tak, aby ste si užili bezpečnú a maximálne úspornú jazdu.

Vďaka špeciálnej zmesi High Mileage s novou polymérovou technológiou, z ktorej sú všetky pneumatiky Bravuris 5 HM vyrobené, sa môžete tešiť na vysokú odolnosť voči oderu. Pneumatiky majú inovatívne dezén so stredovými rebrami a optimalizovanými postrannými drážkami a lamelami, čím zaisťujú úplne spoľahlivé a hladké odvaľovania. Rebrá sú navyše rozmiestnené tak, aby optimalizovala rozdelenie tuhosti. Prispievajú tak k rovnomernému rozloženiu tlaku na celý odtlačok stopy a tým zaručujú naozaj výnimočný kilometrový výkon.

Vďaka zmesi obohatené o siliku najnovšej generácie je zaistená absolútna priľnavosť a špičkový valivý odpor. Na oboch stranách sú uzavreté dezénové bloky. Tuhosť dezénu, a teda aj lepšiu trakciu a ovládanie, zvyšuje patentovaný dizajn do seba uzamykateľných lamiel. Valivý odpor znižuje vysoko flexibilné zmes, ktorá lepšie odoláva vysokým teplotám a navyše má vylepšené vulkanizačné komponenty. Dezén pneumatík je navrhnutý do najmenších detailov tak, aby zabraňoval prehrievaniu a minimalizoval nebezpečenstvo deformácie. Vo výsledku sa teda môžete tešiť na menšie trenie, hladšie odvaľovania a teda aj na nižšiu spotrebu paliva a úsporný výkon.

Nový EÚ štítok

EU
Barum
215/65 R16 102V
B
C
72 dB

Nové nariadenie EÚ zavádzajú požiadavky na označovanie pneumatík týkajúce sa zobrazenie informácií o spotrebe paliva (valivom odpore), priľnavosti za mokra a vonkajšom hluku z pneumatík. Cieľom je zvýšiť bezpečnosť a účinnosť cestnej dopravy propagáciou palivovo úsporných a bezpečných pneumatík s nízkou hladinou hluku. Na štítku všeobecne platí, že trieda A je najlepšie, trieda E je najhoršie.

Spotreba paliva spojená s valivým odporom pneumatiky

Valivý odpor je sila pôsobiaca proti smeru jazdy pri točení pneumatiky. Vzhľadom na to, že pneumatiky prispievajú z 20% na celkovej spotrebe paliva pri osobných áut a až z 35% pri nákladných, je dôležité dosiahnuť nízke hodnoty valivého odporu.

Bezpečnosť za mokra

Priľnavosť za mokra je jedna z najdôležitejších bezpečnostných vlastností pneumatiky. Skvelá priľnavosť za mokra znamená kratšiu brzdnú dráhu pri jazde v daždivom počasí.

Vonkajší hluk (v decibeloch)

Hluk spôsobený dopravou je dôležitý v otázke ochrany životného prostredia a závisí od viacerých faktorov, akými napríklad sú: intenzita dopravy, typ vozidla, štýl jazdy a vzájomné pôsobenie pneumatiky a vozovky. Hodnota uvedená na etikete nie je interná hodnota, ktorú vodič bude vnímať pri jazde, ale externá hodnota, ktorá prispieva k akustickému znečisteniu.

 • Sýto zatemnené písmeno A - najnižšia trieda hlučnosti (najtichší pneu).
 • Sýto zatemnené písmeno B - stredná trieda hlučnosti (hlučnejší pneu).
 • Sýto zatemnené písmeno C - najvyššia trieda hlučnosti (veľmi hlučná pneu).

Priľnavosť na snehu

Tento symbol je uvádzaný prevažne na zimných či celoročných pneumatikách. Pneumatiky s týmto symbolom na štítku majú veľmi dobrú priľnavosť na snehu. Uspejú aj v náročných zimných podmienkach.

Priľnavosť na ľadu

Tento symbol je uvádzaný prevažne na zimných či celoročných pneumatikách. Pneumatiky s týmto symbolom na štítku majú veľmi dobrú priľnavosť na zľadovatených plochách či vozovkách. Uspejú aj v náročných zimných podmienkach.

EÚ štítok

EU
B
C
72 dB

Nové nariadenie EU dáva požiadavky na označovanie pneumatík týkajúcich sa zobrazení informácií o spotrebe paliva (valivý odpor), priľnavosť za mokra a vonkajší hluk z pneumatík. Cieľom je zvýšiť bezpečnosť a účinnosť cestnej dopravy propagovaním palivovo úsporných a bezpečných pneumatík s nízkou hladinou hluku. Obecne platí, že trieda A je najlepšia, trieda G je najhoršia.

SPOTREBA PALIVA SPOJENÁ S VALIVÝM ODPOROM PNEUMATÍK

Valivý odpor je sila pôsobiaca proti smere jazdy pri točení pneumatiky. Vzhľadom k tomu, že pneumatiky prispievajú z 20% k celkovej spotrebe paliva u osobných áut a až 35% u nákladných, je dôležité dosiahnúť nízkych hodnôt valivého oporu.

Rozdiel medzi pneumatikou triedy C a pneumatikou triedy B znamená pre osobné vozidlo znížená alebo zvýšená spotreba paliva medzi 2,5% - 4,5%

BEZPEČNOSŤ SÚVISIACA S PRIĽNAVOSŤOU ZA MOKRA

Priľnavosť za mokra je jedna z najdôležitejších bezpečnostných vlastností pneumatiky. Skvelá priľnavosť za mokra znamená kratšiu brzdnú dráhu pri jazde v daždivom počasí.

Pre pneumatiky osobných vozidiel znamená rozdiel medzi každou triedou navýšenie alebo zníženie brzdnej dráhy o 2,6m pokiaľ brzdíme na mokrej vozovke pri rýchlosti 80km/h.

VONKAJŠÍ HLUK (V DECIBELOCH)

Hluk spôsobený dopravou je dôležitý v otázke ochrany životného prostredia a závisí na niekoľkých faktoroch, akými sú napríklad: intenzita dopravy, typ vozidla, štýl jazdy a vzájomné pôsobenie pneumatiky a vozovky.

Hodnota uvedená na etikete nie je interná hodnota, ktorú vodič bude vnímať pri jazde, ale externá hodnota, ktorá prispieva k akustickému znečisteniu.

 • 1. čierna zvuková vlna – 3 db (A) menej než limit EC Reg 661/2009
 • 2. čierna zvuková vlna - spĺňa EC Reg 661/2009 limit
 • 3. čierna zvuková vlna – spĺňa EC Dir. 2001/43 limit. (najhorší výkon)
Nahoru