Potrebujete poradiť?
NavigáciaNAVIGÁCIA Telefón +421 2 6820 6080

Autobild (DE) 2020

Šírka
255
Profil
55
Priemer
18

V tohtoročnom letnom teste pneumatík SUV súťaží desať pneumatík v rozmere 255/55 R 18 - pre veľké a objemné "all-Wheelers" à la BMW X5, Mercedes GLE, Audi Q7 alebo VW Touareg. Desať skúšobných pneumatík pochádza od známych i menej známych značiek. Michelin, Goodyear, Dunlop a Pirelli nie je treba predstavovať. Fínska značka Nokian je obzvlášť dobre známa v Škandinávii, vyrába vo svojej domovskej krajine, ale aj (na základe spoločného podniku) v Rusku a čoskoro aj v USA. Značka Barum je málo známa, aspoň v západnej Európe. Českého výrobcu pneumatík prevzala nemecká spoločnosť Continental Corporation v roku 1993.
Cooper, na druhej strane, je striktne americká značka pneumatík, ktorá sa drží proti priemyselným gigantom Goodyear a Firestone, najmä svojimi pneumatikami pre vozidlá s pohonom všetkých kolies. Značka Vredestein z Holandska bola prehltnúť indickou skupinou Apollo v roku 2009. Zostal Maxxis, značka taiwanského obra na pneumatiky Cheng Chin, a Lexani, značka, ktorá sa doteraz objavila predovšetkým s pútavými ráfiky a teraz je vidieť aj na pneumatikách, ktoré skutočne pochádzajú od juhokórejského výrobcu Nexen.
Letná pneumatika od spoločnosti Lexani je v tomto teste najlacnejší kandidát a takmer o 50 percent lacnejšie ako Michelin, bohužiaľ je to tiež zďaleka najhoršie pneumatika v tomto teste. Dôvodom je najmä jej absolútne nedostatočná brzdná schopnosť na mokrých vozovkách. S drahým Michelinom to skúšobné vozidlo zvládol zo 100 km / h už po 46,4 metroch, u lacných pneumatík od spoločnosti Lexani až po 68,3 metroch - čo je takmer o 22 metrov dlhšia brzdná dráha! Vďaka tomu je v tejto disciplíne na chvoste, takže náš celkový rozsudok je: neodporúča sa. Žiadna z ostatných pneumatík neposkytuje podobný preklz v akejkoľvek disciplíne - tiež žiadna z menej známych značiek. Tu postačuje, aby bol celkový stupeň uspokojivý.
Známe značky fungujú ešte lepšie. Víťazom testu je SUV Pilot Sport 4 od Michelinu. Dobre zvláda takmer všetky disciplíny a je z hľadiska dynamiky jazdy vo svojej triede jeden z najlepších. Príkladné sú aj pneumatiky od Dunlop (Sport Maxx RT 2 SUV) a Vredestein (Ultrac Satin). Známka "dobrá" je tiež vhodná pre Goodyear (Eagle F1 Asymmetric 3 SUV) a Pirelli (Scorpion Verde).
Záver: S presvedčivou prezentácií Michelin dokazuje, že môže byť užitočné minúť nadpriemerné množstvo peňazí na pneumatiku. Vďaka lacné pneumatike ušetríte na zlom mieste. V nižšie uvedenej tabuľke sú uvedené výsledky skúšok sa známkami v testovacích kapitolách "Terén", "mokrosti" a "Sucho" a tiež celkový úsudok.

Názov pneumatiky Sucho Mokro Sneh Led Komfort Hlučnosť Valivý odpor Opotrebenie Celkové hodnotenie
Michelin Pilot Sport 4 SUV 2+ 1- - - - - - - příkladná
Dunlop SP Sport Maxx RT 2 SUV 2 2+ - - - - - - příkladná
Vredestein Ultrac Satin 2 2 - - - - - - příkladná
Goodyear Eagle F1 Asymetric 3 SUV 2+ 2 - - - - - - dobrá
Pirelli Scorpion Verde 2 2 - - - - - - dobrá
Barum Bravuris 5HM 2 2- - - - - - - uspokojivá
Maxxis Victra Sport VS5 SUV 2 2- - - - - - - uspokojivá
Cooper Zeon 4XS Sport 2 3+ - - - - - - uspokojivá
Nokian Powerproof SUV 2 2- - - - - - - uspokojivá
Lexani LX-Thirty 3 4+ - - - - - - nelze doporučit
Názov pneumatiky Sucho Mokro Sneh Led Komfort Hlučnosť Valivý odpor Opotrebenie Celkové hodnotenie
Nahoru