Vážení zákazníci. Objednávky vytvorené od 30.6.2022 14:00 budú expedované až 7.7.2022.

Potrebujete poradiť?
NavigáciaNAVIGÁCIA Telefón +421 2 6820 6080

Viete, čo všetko sa skrýva za históriou pneumatík?

Všetko má svoju históriu a autá nie sú výnimkou. Milovníci áut sa radi pozrú na staré zachovalé kusy z 50-tych, 60-tych rokov. No ako a kedy začali autá jazdiť na pneumatikách?

Viete, čo všetko sa skrýva za históriou pneumatík?Dnes podávajú automobily perfektné výkony, majú dokonalý dizajn, zabezpečia vám pohodlnú jazdu a život bez nich si už nedokážeme predstaviť. Ale dnešná dokonalosť áut zažila aj ťažké časy. Vynálezci sa dlho trápili, kým vymysleli fungujúce stroje, ktoré ich doviezli, kam potrebovali. Na to, aby sa auto pohlo po ceste, potrebujeme pneumatiky. Aj tie majú svoju dlhú a zaujímavú históriu a my vám prezradíme akú.

Kto prišiel s nápadom prvý?

História pneumatík siaha až do roku 1845, kedy sa Robert William Thomson pokúsil vymyslieť prvú pneumatiku. Jeho vynález spočíval v tom, že sa niekoľko duší nachádzalo v obale vyrobenom z kože, ktorý bol odolný voči poškodeniu. Jeho nápad ale nenašiel veľké využitie a časom sa naň zabudlo.

S novým vynálezom na cyklo-preteky

Veľký úspech zaznamenala v roku 1888 pneumatika Johna Boyda Dunlopa. Tento veterinár vyrobil pneumatiku z gumovej hadice. Jeho motiváciou bolo vylepšiť jazdu na trojkolke pre svojho syna.

Dunlopova pneumatika nafúknutá vzduchom mala úspech najprv v cyklistickom priemysle. Jazdili na nej napríklad cyklisti na závode v Belfaste. Postupne sa vlastnosti pneumatiky vylepšovali. V roku 1901 sa pneumatika dala montovať a demontovať ručne a neskôr sa začalo používať aj pätné lano. Vynález sa postupne dostal do ostatných štátov sveta a získal si veľkú obľubu.

Jeden úspech za druhým

Pod značkou Dunlop športovci pravidelne vyhrávali cyklistické súťaže. Najväčšia rýchlosť, ktorú mohli pneumatiky dosiahnuť, sa postupne zväčšovala. V roku 1895 bratia Michelinovci vyrobili prvú pneumatiku na auto, ktorú použili pri závode na trase z Paríža do Bordeaux. V roku 1947 pneumatiky dosiahli rýchlosť až 648 km/h. Používali ich aj na pretekoch Formula 1, kde s týmito pneumatikami v 50. rokoch 20 st. získali 66 víťazstiev. No a v 70. rokoch Dunlop z pneumatiky odstránil dušu a začala sa používať tzv. bezdušová pneumatika.

Dnes máme v automobilovom priemysle množstvo výrobcov pneumatík. Tí sa snažia pneumatiky neustále vylepšovať tak, aby bola jazda na nich bezpečná, ale aj rýchla. Dnes si vyberáte pneumatiku podľa typu auta, podľa toho, či je zimná alebo letná, no môžete si zadovážiť aj celoročnú. Dôraz sa kladie na opotrebovanie dezénu, ktorý sa stará o priľnavosť gumy na ceste, preto pravidelne kontrolujte stav vašich gúm a užívajte si bezproblémovú jazdu na cestách.

zdroj obrázku http://www.motorsportretro.com

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.

Nahoru