Potrebujete poradiť?
NavigáciaNAVIGÁCIA Telefón +421 2 6820 6080

6 vecí, ktoré je potrebné na aute po zime skontrolovať

Zimné mrazivé počasie nie je veľmi vhodné pre naše autá. Sneh, ľad a chemicky ošetrené cesty dávajú vozidlám poriadne zabrať. Skôr ako na jar opäť začnete ukrajovať veľké porcie kilometrov, je nutné po zimnej sezóne skontrolovať, prípadne vymeniť, niekoľko vecí. Ktoré to sú?

1) Pneumatiky

Na konci zimnej sezóny by mali vodiči navštíviť pneuservis a nechať si prezuť zimné pneumatiky na letné. Povinnosť mať zimné pneumatiky platí do konca marca, ale počasie dokáže pohnevať ešte v apríli. Ak sú vonkajšie teploty dlhodobo vyššie ako 7 °C, je ten správny čas na výmenu. U nás sa navyše do pneuservisu môžete objednat vopred online. Potom už len stačí prísť v dohodnutú hodinu a do 30 minút máte prezuté.

2) Stierače

V zime veľmi trpia stierače. Primŕzajú ku sklu a vodiči ponáhľajúci sa do práce ich opakovane násilne odlepujú. Tým sa ale poškodzujú stieracie gumičky, ktoré potom na jar pri prvom daždi robia pri stieraní šmuhy na čelnom skle. Preto pri predjarnej údržbe venujte pozornosť aj tejto časti vozidla.

3) Podvozok

Soľ, ktorá sa používa na posyp komunikácií, sa dostáva do rôznych miest v podvozku, kde vytrvalo pracuje na ich deštrukcii. Spôsobuje koróziu kovových častí, môže sa dostať aj do elektroinštalácie vozidla, kde môže spôsobiť nefunkčnosť niektorých zariadení. Odporúčame pred začiatkom jari zájsť do autoservisu, kde vám mechanici podvozok odborne prehliadnu.

Kontrola podvozku v autoservisu

Pred začiatkom jari by ste mali svojmu autu venovať trochu času a nechať ho skontrolovať v servise.

4) Karoséria

Keď už budete v servise, nechajte si skontrolovať aj stav karosérie, respektíve laku. Ak niekde došlo k poškodeniu laku, môžete to zavčasu riešiť. Dlhodobé pôsobenie soli a ostatných nečistôt môže výrazne skrátiť životnosť laku. Nebojte sa preto aj cez zimu zájsť s autom do umývačky.

5) Stav batérie a kvapalín

Veľa studených štartov alebo dlhšie státie môže vybiť batériu. Skontrolujte jej stav, prípadne ju vymeňte za novú, aby ste neskôr neboli prekvapení v najmenej vhodnom čase. Doplňte kvapaliny, bude treba doliať najmä kvapalinu do ostrekovačov. Spolu so stieračmi ju kúpite v sekcii autodoplnkov v našom e-shope.

6) Klimatizácia

Čisteniu klimatizáce by ste mali venovať pozornosť aspoň 2x za rok, optimálne na jar pred začiatkom sezóny a na jeseň po jej ukončení. Zamedzíte tým šíreniu plesní a baktérií, ktoré sa nazhromaždia za pol roka používania v klimatizačnom systéme. Zistite, ako je na tom peľový (kabínový) filter a vzduchový filter.

Spravte si čas na predjarnú kontrolu vozidla, ušetríte si tak prípadné neskoršie starosti. Pravidelnou starostlivosťou predlžujete bezchybné fungovanie svojho vozidla. A ak teraz rozmýšľate, že aspoň dojazdíte zimné pneumatiky v lete, prečítajte si, prečo to nerobiť.

Zdroj foto: Maxpixel.freegreatpicture.com

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.

Nahoru