Potrebujete poradiť?
NavigáciaNAVIGÁCIA Telefón +421 2 6820 6080

Nepoznáte opotrebované pneumatiky? Koledujete si o problémy

Životnosť všetkých vecí, vrátane pneumatík, je obmedzená. Tenisky aj tričká nám dajú jasne vedieť, že už doslúžili. Balené potraviny to na sebe majú dokonca napísané. Ako je to ale u pneumatík?

Najbežnejším ukázateľom opotrebenia je gumová doštička, ktorú nájdete na dne pozdĺžnych kanálov pneumatiky. Doštička je silná 1,6 mm (teda takisto ako je zákonom predpísaná minimálna hĺbka dezénu letných pneumatík, u zimných sú to 3mm). Pneumatika je opotrebovaná v momente, keď je na rovnakej úrovni s touto doštičkou aj behúň pneumatiky. Do tej doby môžete pneumatiku legálne používať, neskoršie už si koledujete o problémy.

Mnoho výrobcov pneumatík, ako je napríklad Continental, umiestňuje na bočnice pneumatík značky, ktoré vám uľahčia nájdenie doštičky ukazujúcej mieru opotrebenia. Tieto značky majú podobu loga firmy, trojuholníku alebo písmen TWI (anglická skratka pre Tread Wear Indicator, slovensky: Indikátor opotrebenia behúňa).

Dômyselnejší systém ponúkajú napríklad pneumatiky Nokian. Na behúňoch majú vyrazené číslovky, ktoré sa s postupujúcim opotrebením mažú. Tieto čísla uvádzajú stupeň opotrebenia pneumatiky. Vďaka tomu na prvý pohľad viete, na čom ste.

945883711_dc5b134f4b_z (1)

Rozdiel medzi novou a opotrebovanou pneumatikou je do očí bijúci.

V polných podmienkach pre zmeranie opotrebenia pneumatiky postačia aj mince. Tu platí, že pokiaľ po zasunutí do behúňa vidíte celý obrázok na minci, pneumatika je zrelá na výmenu. Záleží ale na tom, akú mincu zvolíte, a tento spôsob je teda veľmi nepresný. Ak ste však puntičkári, neobídete sa bez hĺbkomeru. Ten jednoducho zakúpite v ktoromkoľvek autoservise, a môžete tak merať opotrebenie svojich pneumatík s naprostou presnosťou.

5376472668_9712694f76

V podobnom prípade asi na meranie hĺbky dezénu nie je treba ani tá minca.

Predísť zbytočnému opotrebeniu môžete používaním sezónnych pneumatík. Letné a zimné pneu sú uspôsobené rozdielnym teplotám aj počasiu. Podrobnejšie sa o tom dočítate v článkoch Kedy je na čase prezuť letné pneumatiky aZimné pneu v lete? Môžete čoskoro docestovať”.

Na rozdiel od väčšiny ďalšieho spotrebného zbožia závisí na pneumatikách doslova váš život. Bez pneumatík v dobrom stave je totiž bezpečná jazda autom nemysliteľná. Preto je potreba ich pravideľne kontrolovať, a to nielen kvôli opotrebeniu, ale aj prípadným defektom. V autoškole vám možno vštepovali, že je tak potreba činiť pred každou jazdou. Úplne ale postačí, keď stav svojich pneu budete kontrolovať v pravideľných intervaloch s ohľadom na to, ako často jazdíte.

Potrebujete pomôcť s výberom pneumatík a ďalšieho príslušenstva? Ozvite sa. Náš tím špecialistov sa o vás postará.

Zdroj foto: Flickr.com

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.

Nahoru