Potrebujete poradiť?
NavigáciaNAVIGÁCIA Telefón +421 2 6820 6080

Viete, dokedy vám platí vodičský preukaz?

Skontrolujte si vodičský preukaz! Aj vodičský preukaz so zdanlivo nekončiacou dobou platnosti má svoj termín exspirácie. Ste jedným zo šťastlivcov, ktorí si ho budú musieť vymeniť? Prečítajte si, ako to urobiť a čo hrozí, keď nad výmenou len mávnete rukou.

Vodičský preukaz, ktorému uplynula doba platnosti

Jazda s vodičským preukazom, ktorému uplynula doba platnosti, sa vám môže predražiť.

Na Slovensku je momentálne v obehu 5 druhov vodičských preukazov. Vodičské preukazy vydané do 19. januára 2013 boli vydávané s neobmedzenou platnosťou. Všetky doklady vydané po tomto termíne už majú platnosť 15 rokov. Problémom však je, že ani tzv. neobmedzené vodičské preukazy neplatia večne. Sú platné do 31. decembra 2032, a to v nadväznosti na zjednotenie právnej úpravy vo všetkých členských štátoch EÚ. Tieto vodičské preukazy nemajú vyznačený koniec platnosti.

Platnosť ostatných vodičských preukazov môžete jednoducho skontrolovať na samotnom preukaze. Policajný orgán vydáva preukazy s dobou platnosti pätnásť rokov, ak ste nedosiahli vek 65 rokov. Vodičské oprávnenie pre skupiny C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D alebo D+E sa vydáva s platnosťou na päť rokov.

Ako si vymeniť vodičský preukaz?

Vodičský preukaz vám vymení orgán Policajného zboru príslušný podľa vášho trvalého bydliska. Vezmite si so sebou platný občiansky preukaz alebo pas a vodičský preukaz, o ktorého výmenu žiadate. Fotografiu si nosiť nemusíte, vyfotia vás na mieste – takže sa nezabudnite pekne upraviť, ak si zakladáte na tom, že na dokladoch dobre vyzeráte.

Aká je pokuta za jazdu s vodičským preukazom, ktorému uplynula doba platnosti?

Ak budete mať to šťastie a zastaví vás kontrola, môže sa stať, že za jazdu s vodičským preukazom, ktorému uplynula doba platnosti, dostanete pokutu, ktorá môže byť až 50 eur, ak ju zaplatíte na mieste, a 100 eur, ak pôjdete do rozkazného konania. A to sa veľmi nevyplatí.

Prečítajte si: Kde hľadať aktuálne znenie českého zákona a ako fungujú „trestné“ body?

Kontrola platnosti dokladov potrebných pre vedenie vozidla v cestnej premávke je dôležitá. Nezabudnite ale kontrolovať aj stav vášho vozidla. Na pravidelnú kontrolu ho vždy privezte do profesionálneho autoservisu. A keď sa budete rozhodovať kúpiť si nové pneumatiky, pri ich výbere aj pri prezutí vám tiež pomôže AZ pneu.

 

Sem pre kvalitné pneumatiky

 

Zdroj fotografie: Depositphotos.com

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.

Nahoru