Potrebujete poradiť?
NavigáciaNAVIGÁCIA Telefón +421 2 6820 6080

Ako si vybrať helmu na motorku, aby poskytla maximálnu bezpečnosť a komfort?

Pri výbere helmy na motorku hrá rolu hneď niekoľko parametrov, z ktorých by cena a dizajn mali byť až na poslednom mieste. Prilba na motorku musí predovšetkým poskytovať bezpečie, komfort a mala by byť maximálne odolná proti nárazu. Ako si teda vybrať helmu na motorku a na čo si dať pozor?

Jak vybrat helmu na motorku

Zamerajte sa na to, aby vám prilba správne sedela a aby bola homologovaná.

Prilba na motorku musí byť homologovaná

Homologizácia zaručuje, že helma na motorku bola testovaná a schválená na prevádzku na pozemných komunikáciách a pretekárskych tratiach. Údaj o platnej homologizácii pre Českú republiku nájdete na vnútornej výplni alebo na remienku. Podľa aktuálnych predpisov ide o údaj ECE 22-05. Helma bez platnej európskej homologizácie môže byť životu nebezpečná, preto sa vždy uistite, že si kupujete preverený výrobok. Nezabudnite, že príslušné normy musí spĺňať aj oblečenie na motorku. 

Typy prilieb podľa motorky a štýlu jazdy

  • Otvorená prilba je prispôsobená na kratšie cesty alebo na pokojnejšiu jazdu na skútroch a mopedoch.
  • Prilba na enduro je určená na jazdu v teréne.
  • Integrálna prilba je vhodná pre pretekárov a na rýchlu jazdu.
  • Výklopná prilba je veľmi obľúbený typ, ktorý spája spojující z hlediska bezpečnostné výhody a komfort predchádzajúcich typov.

Prilba na motokros môže mať inú homologizáciu

Motokrosová prilba je vzhľadom na svoje športové využitie o trochu špecifickejšia. Je ľahká, má veľký šilt, škrupina musí maximálne vetrať a potrebujete k nej motokrosové okuliare. Pri výbere takejto prilby sa môžete stretnúť s dodatočnou homologizáciou, napr. športovou organizáciou FIM, alebo naopak, vôbec na nej nenájdete homologizáciu na bežnú jazdu po ceste. 

Na takýto účel aj tak nie je príliš vhodná, hoci sa dá použiť na enduro alebo superbike. Pri vyšších rýchlostiach veľmi prefukuje a aerodynamický odpor šiltu by mohol spôsobiť nedorozumenie v premávke, alebo vás dokonca aj zhodiť zo sedla.   

Prečítajte si tiež, ako jazdiť bezpečne na motorke. >>

Ako si vybrať helmu na motorku podľa materiálu?

Použitý materiál má veľký vplyv na konečnú cenu helmy a z hľadiska bezpečnosti má nepochybne najvýznamnejšiu funkciu. Helma na motorku z aramidových alebo uhlíkových vlákien ochráni hlavu vďaka vysokej pevnosti a oproti iným sa vyznačuje aj nízkou hmotnosťou.

Prilby s prídavkom sklolaminátu majú vyššiu hmotnosť, ale stále ide o veľmi pevný a odolný materiál. Najlacnejším variantom sú helmy z rôznych druhov plastov, ktoré sa neodporúčajú používať v ťažších terénoch a na pretekárske účely.

helma na motorku dámská

 Ani nežné pohlavie by sa nemalo pozerať len na dizajn. Aj dámske prilby musia byť bezpečné a pohodlné.

Veľkosť helmy na motorku

Aj homologovaná helma na motorku z tých najodolnejších materiálov bude predstavovať nebezpečenstvo, ak vám nebude vyhovovať jej veľkosť. Kľúčovým parametrom výberu prilby na motorku je obvod hlavy, ktorý sa meria cez čelo tesne nad obočím a ušami. Tento obvod potom porovnajte s tabuľkou konkrétneho výrobcu, lebo veľkosti môžu byť v prípade rôznych značiek mierne odlišné.

Ani správne vybraná veľkosť podľa obvodu hlavy ale neznamená, že vám bude helma na motorku vyhovovať. Vždy je preto potrebné vyskúšať, či je prilba vhodná na váš tvar hlavy

Overte si, či prilba:

  • pri nasadzovaní kladie mierny odpor,
  • je tesnejšia, ale nevyvíja väčší tlak,
  • jej vnútro a okraje vás netlačia na spánky a čelo, ani nesmiete cítiť tlak zhora na hlavu,
  • úplne obopína obvod hlavy a tváre bez medzery, a to aj pri pohybe hlavy na rôzne strany
  • a je pohodlná aj za niekoľko minút.

Poradíme vám tiež, ako si vybrať dokonale padnúce rukavice na motorku. >>

Komfortná prilba na motorku

Nielen správna veľkosť, ale aj ďalšie atribúty helmy sa starajú o váš komfort pri jazde. Základom je kvalitné odvetrávanie, ktoré oceníte najmä v letných mesiacoch, a tiež ochrana pred dažďom a chladom v zlom počasí. O ochranu pred ostrým slnkom sa postará integrovaná clona, s ktorou môžete manipulovať podľa potreby. Možnosť inštalovať interkom a antibakteriálny povrch predstavujú v dnešnej dobe už celkom bežné úpravy helmy.

Cena helmy na motorku

Cena prilby závisí samozrejme od použitého materiálu, vyššie spomenutých prvkov, ktoré sa starajú o váš komfort, ale aj od značky a dizajnu. Prilba na motorku patrí medzi základné ochranné prvky, a preto by sa na nej nemalo v žiadnom prípade šetriť na úkor bezpečnosti pri jazde.

Na trhu narazíte na najlacnejšie prilby, ktoré stoja okolo 100 €. To však neznamená, že vás ochránia v prípade nehody. Naopak, pri náraze sa rozbijú a nekvalitný materiál vás môže ešte viac zraniť. Preto odporúčame, aby ste si vyberali prilby v cenovej relácii od 200 € a vyššie. Na príležitostné jazdy po meste sú postačujúce. Ak však vyrážate na dlhšie dovolenky a jazdíte na motorke do práce každý deň, vyberte si prilbu aspoň v strednej cenovej kategórii. Teda od 350 do 600 €.

Čo je airbag na motorku a ako vás ochráni v prípade nehody? >>

Ako často meniť prilbu na motorku

Bez ohľadu na to, koľko ste do helmy investovali, je vždy potrebné kúpiť si novú, ak v helme zažijete aj zdanlivo neškodný pád. Mali by ste o tom vážne uvažovať aj v prípade, že vám prilba spadne na zem keď s ňou manipulujete, napríklad počas údržby motorkyAj malé poškodenie môže pre jazdca predstavovať veľké riziko!

Štandardná životnosť prilby je 3 až 5 rokov v závislosti od kvality materiálu, frekvencie používania a za predpokladu, že ju používate sami. Iná hlava by inak vytvarovala vnútornú výplň, čo by malo za následok skrátenie životnosti, ale najmä stratu funkčnosti prilby. Nechránila by správne ani vás, a ani toho, kto si ju požičal.     

Prilba na motorku pre deti

Detské motocyklové prilby sú samostatnou kategóriou, ale typovo sú rovnaké ako prilby pre dospelých. Výber prilby pre motorkára juniora prispôsobte jeho štýlu jazdy a zamerajte sa na všetky vyššie uvedené parametre. Okrem bezpečnosti a pohodlia je dôležitá aj veľkosť – musí dieťaťu vyhovovať v každom štádiu rastu. Pri meraní obvodu hlavy postupujte rovnako, ako keby ste si vyberali prilbu pre seba. A ak budete váhať medzi dvoma veľkosťami, vyberte si radšej tú väčšiu.

A nezabudnite, že okrem bezpečnostných prvkov je dobré zamerať sa aj na motocyklové pneumatiky s dostatočne hlbokým dezénom. Len tak pohodlne a bezpečne zvládnete každý povrch.

Zdroj fotografie: Depositphotos.com

Nahoru